Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi

 

Nawigacja

Z życia Przedszkola

rok szkolny 2015/2016

 

Przedszkolacy wyróżnieni w konkursie pocztowym ,,Moje marzenie”

Jedenaścioro dzieci z naszego Przedszkola wzięło udział w konkursie plastycznym pt. ,,Moje marzenie”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci z przedszkoli, znajdujących się na terenie Warmii i Mazur. Przedmiotem konkursu było wykonanie projektu znaczka pocztowego, na którym autor przedstawił swoje dowolne marzenie. Organizatorem była Poczta Polska.

Wyróżnienia za prace konkursowe otrzymali: Lena Morzy, Hania Bondzio, Julia Rudnik oraz Oliwia Lelo.

Natomiast podziękowania za udział otrzymali: Juliana Goryszewska, Andżelika Milewska, Zuzanna Bolewska, Zuzanna Kwiatkowska, Amelia Grotkowska, Natalia Pawlukanis oraz maja Siemieniuk.

fotogaleria 

 

 

30 – lecie naszego przedszkola

7 listopada na hali OSiR odbyła się uroczystość 30lecia istnienia przedszkola w budynku przy ul. Jaćwieskiej 17. Wszystkie dzieci w liczbie 225 zaprezentowały program artystyczny – tańce i piosenki o przedszkolu. Po uroczystości zaproszeni goście udali się do placówki na jej zwiedzanie.

fotogaleria

Relacje z obchodów 30 - lecia oraz fotogaleria uroczystości została również opisana na portalach informacyjnych:

 http://goldap.org.pl/2015/11/30-lat-w-tym-budynku/

http://goldap.wm.pl/312570,To-juz-30-lat-nowego-przedszkola.html#axzz3qyahYf7y

http://www.goldap.info/oswiata/17408-30-lat-funkcjonowania-przedszkola

 

W poniedziałek, 02 listopada, odwiedził nasze przedszkole aktor, muzyk i twórca niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych z Białegostoku,  Pan Andrzej Kozłowski, który tworzy swoje instrumenty  z materiałów zupełnie nie związanych z muzyką tj. orzechy kokosowe, patyki, bambusy, kawałki metalu, sznurek, rury PCV.  Kawal, fletnia pana, okaryny, nativ, ektara oraz doniczkowa orkiestra wprowadziły dzieci  w świat muzyki z całego świata. Niesamowite brzmienie instrumentów sprawiło przedszkolakom ogromną radość i niecodzienne doznania.

                                        fotogaleria       

 

 

 

 

  Certyfikat ,,Zielonej flagi”  

Nasze przedszkole po raz drugi zdobyło międzynarodowy certyfikat ,,Zielonej flagi”. Został on przyznany na kolejny rok szkolny za działania placówki w zakresie ciągłego doskonalenia na rzecz ekorozwoju. Koordynatorkami tych działań w przedszkolu są Mariola Małachwiej i Teresa Frydrych.

fotogaleria 

 

 

Kasztanowe ludziki i inne cuda

Dnia 30 października został rozstrzygnięty konkurs na prace wykonane z kasztanów i innych materiałów przyrodniczych. Wpłynęło 76 prac przestrzennych wykonanych przez przedszkolaków wraz z rodzicami. Ocenie podlegała zgodność pracy z tematem, pracochłonność oraz  jej efekt estetyczny. Komisja nagrodziła 25 prac a pozostałe wyróżniła. Każde dziecko otrzymało dyplomy i prezenty. Sponsorami nagród byli: Nadleśnictwo Gołdap, Pani Patrycja Perko, Przedszkole oraz koordynatorki konkursu. Dziękujemy wszystkim rodzicom za wielkie zaangażowanie w tworzeniu oryginalnych prac, które będą zdobiły przedszkole.

                                   Koordynatorzy konkursu: Alicja Oszkinis i Cecylia Grabowska 

fotogaleria

 

 

 

We wtorek , 27 października, zawitał do naszego przedszkola "Czarnoksiężnik z krainy Oz". Aktorzy studia teatralnego Art-Re z Krakowa przedstwili nam spektakl, którego scenariusz powstał na motywach znanej amerykańskiej baśni.

Dzieci poznały perypetie małej Dorotki, która wędrowała ze swoim pieskiem Toto po świecie w poszukiwaniu swojego domu. W czasie swej wędrówki do Szmaragdowego Grodu, spotkała Stracha na wróble, który zamiast rozumu miał w głowie kapsle, Robota bez serca i Tchórzliwego lwa.

Treści zawarte w przedstawieniu dotyczyły ważnych wartości w wychowaniu dzieci tj. przyjaźń, opiekuńczość odpowiedzialność, współpraca i odwaga.

 

                                                    fotogaleria   

 

 

 

 

 Uroczyste pasowanie na przedszkolaka 

Pierwszą ważną uroczystość przedszkolną w swoim w życiu przeżyły przedszkolaki z grup 3latków A, B i C oraz grupy 5h popołudniowej. Maluchy zostały uroczyście pasowane na przedszkolaka przez panią dyrektor Marzannę Wardziejewską.

Wcześniej złożyły uroczyste ślubowanie i zaprezentowały swoje programy artystyczne. Do grona przedszkolaków przyjęły je 4latki A. Koordynatorem uroczystości była Marcelina Kossakowska-Dobko.

fotogaleria 

 

 

 

Dzień marchewki

Raz dzieci pytały marchewkę dlaczego jest marchewkowa.

A marchewka na to: nie lubię chorować.

Kto mnie będzie jadł pożyje wiele długich lat.

Piękną cerę jemu dam, bo o cerę i oczy dbam.

Kto z marchewką dobrze żyje ten ma wigor i długo żyje.

W środę  13 października w naszym przedszkolu  obchodziliśmy Dzień Marchewki.

Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo, a w salach tego dnia królowała marchewka.
Celem tego święta było kształtowanie postawy prozdrowotnej, utrwalenie zasad właściwego odżywiania się, a także rozwijanie u dzieci umiejętności współpracy  w zespole. Dzieci miały również możliwość poznania działania sprzętów ułatwiających pracę w domu. Były zabawy ruchowe, tańce, zagadki i rozmowy o charakterze prozdrowotnym. Ale szczególnie interesujące okazało się samodzielne wykonanie soku i surówki z marchewki oraz marchewkowych wypieków.

                                                                                                                                                                               Marzanna Wardziejewska

fotogaleria 

                          

 

    Przedszkolacy dbają o zwierzęta   

Na całym świecie 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. W naszym przedszkolu przez cały tydzień zbieraliśmy karmę, kocyki i inne akcesoria dla zwierząt, aby móc wesprzeć porzucone zwierzątka, które trafiły do przytuliska dla zwierząt ,,Bezdomniaki”Okazane wsparcie oraz wrażliwe serduszka naszych Przedszkolaków  zostały również opisane na blogu osobistym Bezdomniaki – Gołdap na stronie: https://www.facebook.com/bezdomniakigoldap.Celem święta jest zwrócenie uwagi na zwierzaki, które często są krzywdzone. Miłośnicy zwierząt przypominają tego dnia jeszcze głośniej o tym, że każdemu zwierzęciu należy się opieka i szacunek!

I do takich miłośników należą mali przedszkolacy i ich rodzice.
                                                                                                                                                         Koordynator akcji była Elżbieta Seweryńska

fotogaleria

 

 

 

      Święto drzewa   

Na dwa dni przed świętem drzewa, w ramach współpracy sąsiedzkiej między naszym  Przedszkolem a Zespołem Szkół Zawodowych w Gołdapi, posadzonych zostało na posesji przedszkola 100 małych świerków i  krzew kaliny koralowej. Młodzież wspomogła małych przedszkolaków w kopaniu dołków, sadzeniu i podlewaniu. Drzewka zostały podarowane przez jednego z rodziców. Mamy nadzieję, że za kilka lat będą tworzyły ładny, zielony żywopłot.

fotogaleria

 

 

Przedszkole uczciło Sundey Cittaslow

Przedszkolacy włączyli się czynnie do szerzenia na różne sposoby idei Cittaslow. 29 wrzesień -  był dniem poświęconym zaznaczeniu przynależności do sieci. Dzieci podjęły przeróżne działania: 3lA – wykonały przestrzenne ślimaki z masy solnej, 3lB – ślimaki metodą origami, 3-4 C – kartacze z masy solnej jako rekwizyt potrawy regionalnej, 4lA – ślimaki – w formie wydzieranki i płytki CD, 4lB- pracę zespołową pt.,,Ślimak jako symbol Cittaslow”, 4lC- na spacerze szukały symptomów spokojnego życia w naszym mieście, 5lA – zaprosiły Panią Marzannę Konieczny na pogadankę na temat walorów Puszczy Rominckiej i piękna przyrody wokół nas, 5lB- rozmawiały o idei Cittaslow oraz wykonały ślimaki za pomocą skręcanych baloników a grupa 5h popołudniowa za pomocą klocków stworzyła piękne miasto, w którym dobrze i spokojnie się żyje.

fotogalreria

 

 

Przedszkole zbiera nakrętki

Przedszkolacy  w ciągu miesiąca zebrali mnóstwo nakrętek na rzecz dzieci niepełnosprawnych z naszego miasta  i okolic. Nakrętki zostały przekazane do Biblioteki Publicznej, za pośrednictwem której trafią do Fundacji Pro Sanatio.

fotogaleria

 

 

" Pinokio" to spektakl który zaingurował w tym roku szkolnym naszą przygodę z teatrem. We wtorek, 29 września, gościliśmy aktorów ze studia teatralnego ART-RE z Krakowa.
Spektakl przygotowany został na podstawie bajki Carl Collodiego. Opowiadał o drewnianym pajacyku, którego marzeniem było zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznania świata okazały się bardziej kuszące. Pinokio zlekceważył przestrogi Świerszcza i uciekł z domu. Na swej drodze spotkał kierownika cyrku, podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę.
Morał tej bajki to taki, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, miłość czyni cuda, a w życiu warto godnie, sprawiedliwie i uczciwie postępować.
Podczas spektaklu dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia.

                                                             zapraszamy fo fotogalerii 

 

 

 

Chcemy być bezpieczni

Taki temat nadrzędny towarzyszył przedszkolakom przez cały tydzień. Wszystkie dzieci omawiały zasady ruchu drogowego, bezpieczną drogę do domu, korzystanie z urządzeń na placu zabaw ale też mówiły o niebezpieczeństwach wynikających z kontaktu z osobami obcymi oraz zbliżania się do nieznanych zwierząt. Temat bezpieczeństwa  przybliżył dzieciom zaproszony gość – policjant Tomasz Dobrzyński.

fotogaleria

 

Nowy rok w przedszkolu rozpoczęty

Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi powitało z początkiem września

225 dzieci w wieku od  3 do 5 lat. Dzieci, które wcześniej uczęszczały, wróciły do przedszkola stęsknione za swoimi kolegami i wychowawcami. Natomiast maluszki przechodzą trudny okres adaptacji, który przy wsparciu oddanych pedagogów niebawem się skończy.

Optymistyczne podejście rodziców do nowego etapu w życiu dziecka gwarantuje połowę sukcesu. Nie ma lepszego sposobu rozwoju dziecka, niż wspólna zabawa z rówieśnikami w przedszkolu.

fotogaleria