Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi

 

Nawigacja

Z życia Przedszkola

rok szkolny 2014/2015

Wizyta młodzieży z zaprzyjaźnionych miast Gołdapi w naszym przedszkolu.

Od ponad dwudziestu lat w Gołdapi trwa trójstronna wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela.

W czwartek – 6 sierpnia, młodzież odwiedziła przedszkole.

Było serdeczne powitanie oraz wspólne zajęcia plastyczne i rytmiczne. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i przedszkolaków powstały prace grupowe na temat wakacji spędzanych w różnych częściach Polski. Wspólne zabawy ruchowo-muzyczne dały wszystkim dużo radości. Nasi goście opuszczali przedszkole z uśmiechem na twarzy. Wizyta w przedszkolu bardzo się podobała.

 

fotogaleria 

Zakończenie roku szkolnego 5-latków 

W ostatnim tygodniu czerwca odbyły się uroczyste pożegnania pięciolatków z trzech grup – 76 dzieci. Wszystkie pięciolatki przygotowały programy artystyczne wzbogacone tańcami i piosenkami. Pani dyrektor Marzanna Wardziejewska podziękowała rodzicom za trzyletnią współpracę oraz wręczyła podziękowania dla najaktywniejszych z nich. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola. 

fotogaleria

 

W dniu 23 czerwca uroczyście obchodziliśmy urodziny dzieci, których święto wypada w okresie wakacyjnym. Dzieci otrzymały kolorowe torciki oraz puzzle.

fotogaleria

Dziś 23.06 (wtorek) odwiedzili nas ratownicy WOPR pokazując dzieciom sprzęt ratowniczy oraz jego praktyczne zastosowanie. Dzieci miały okazję zapoznać się ze znakami zakazu, nakazu oraz znakami ostrzegawczymi, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą.

fotogaleria

Konkurs plastyczny "Zapobiegajmy pożarom"

Dnia 16.06.2015r. dzieci, które zostały nagrodzone w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Państwową Straż Pożarną "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" otrzymały drobne upominki oraz dyplomy, które osobiście wręczył dzieciom komendant Straży Pożarnej w Gołdapi - Pan Krzysztof Giedrojć wraz z Panem Grzegorzem Jabłońskim oraz Starosta - Pan Andrzej Ciołek wraz z pracownikiem Starostwa Powiatowego Panią Karoliną Toczyłowską.

fotogaleria

 

10 czerwca „Przedszkolny Dzień Bez Samochodu”

W dniu dzisiejszym odbyła się akcja „Przedszkolny dzień bez samochodu”. Wzięło w niej udział 86 dzieci. Dzieci te przyszły do przedszkola pieszo lub przyjechały rowerem, za co zostały nagrodzone. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pozytywnie ustosunkowali się do naszej prośby biorąc udział w akcji, tym samym przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego oraz podwyższenia świadomości ekologicznej dzieci.

Koordynator akcji –

Teresa Frydrych

fotogaleria 

Teatrzyk "Jaś i Małgosia"

Dnia 10 czerwca dzieci z naszego przedszkola były w Domu Kultury w Gołdapi na przedstawieniu przygotowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 2. Przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" pokazane było w odmienionej wersji, mającej na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest dbanie o przyrodę. 

fotogaleria 

 

W tym szczególnym dniu jakim był Dzień Dziecka specjalnie do naszych dzieci przyjechał teatrzyk Fraszka z Warszawy, który przedstawił spektakl pt. "Złoty kurczak". Po teatrzyku wszystkie dzieci udały się na podwórko, gdzie czekały różne atrakcje i zabawy, którym towarzyszyła muzyka z listy przebojów dla dzieci. Następnie po zjedzeniu pysznego obiadku dzieci otrzymały słodkie niespodzianki.

fotogaleria

Dzień Otwarty Przedszkola

Dnia 30 maja w naszym przedszkolu był Dzień Otwarty dla wszystkich dzieci oraz ich rodziców. Dzieci oraz rodzice mieli okazję zapoznać się z naszym całym budynkiem, odwiedzić każdą przedszkolną salę oraz poznać swojego wychowawcę oraz nowych kolegów i koleżanki.

fotogaleria 

26 maja zostały wręczone dyplomy dzieciom, które brały udział w konkursie plastycznym "Świat wokół nas" zorganizowanym poraz kolejny przez Przedszkole Nr3 w Suwałkach.

III miejsce zajęła Klaudia Siwek

wyróżnienie otrzymał Miłosz Święcki

dyplomy oraz drobne prezenty za udział w konkursie otrzymali:

1. Noemi Zawistowska,

2. Lena Murawska,

3. Mateusz Repow

4. Oliwia Przekop

5. Michalina Kowalewska

6. Pola Pawlukanis

7. Zuzanna Skomorowska

8. Natalia Krętowska

Dzieci do konkursu przygotowały: Pani Barbara Bester, Elżbieta Seweryńska i Cecylia Grabowska.

fotogaleria 

 

 Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

W Przedszkolu nr 1 w Gołdapi  odbył się konkurs plastyczny pt.: "Najpiękniejsze kwiaty dla mojej mamy" W konkursie brały udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Nauczyciele prowadzący wybrali z każdej grupy po 6 najładniejszych prac. Otrzymaliśmy łącznie 51 kolorowych  prac  Dzieci wykonały prace różnymi technikami według własnych pomysłów. Były to bukiety, kwiaty w wazonach oraz inne fantazyjne kompozycje. Konkurs został rozstrzygnięty dnia 14 05 2015r. ,  a wręczenie nagród nastąpiło w przed dzień Dnia Matki .

Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Marzanna Wardziejewska- przewodnicząca komisji Cecylia Grabowska, Marta Zajkowska i Grażyna Fiszer - członkowie komisji. Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych kategorii wiekowych:

Kategoria 3 latki

I   Miejsce Natalia Pawlukanis

II miejsce Maja Siemieniuk

III miejsce Julianna Goryszewska

Kategoria 4latki

I miejsce Zuzanna Kwiatkowska

II miejsce Paweł Witkowski

III miejsce Nataniel Zając

Kategoria 5latki

I miejsce Olivia Popadic

II miejsce  Nadia Becz

III miejsce Nicole Paszkowska

Jury wyróżniło  prace

w kategorii 3 latki : Macieja Świerzbina i Wiktorii Nikitin

w kategorii 4latki:  Oliwii Kowalczuk i Oliwii Lelo

w kategorii 5 latki:  Doriana Pietrzaka i Aleksandra Gryszkowska

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w Konkursie Plastycznym. " Najpiękniejsze kwiaty dla mojej mamy" Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrody sponsorował organizator konkursu Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gołdapi oraz Teresa Frydrych i Alicja Oszkinis

Wszystkie prace można podziwiać w holu przedszkola na parterze.  

 

                                                 Alicja Oszkinis - koordynator konkursu 

fotogaleria 

           

    IX SPORTOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW 

Kolejny raz samorządowe przedszkolaki 20 maja 2015r. spotkały się na hali sportowej, aby wspólnie przeżyć smak rywalizacji i aby zmierzyć się w sportowych konkurencjach z rówieśnikami. Mali zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: torze przeszkód, biegu z piłką w taczce i powrót na hulajnodze oraz w ,,spacerze farmera”oraz biegu indywidualnym. Rozgrywki odbywały się w kategoriach dzieci młodszych i starszych.

Wyniki biegu indywidualnego:

Z grup 3latków zwycięstwo przypadło - Natalii Pawlukanis, z grup 4latków – Danielowi Ryszewskiemu  a wśród 5latków najlepsza okazała się – Julia Tobolska. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe medale.

 

 

Wyniki w kategorii grup 3 i 3-4 latków:

I   miejsce – 3-4l C

II  miejsce -  3-4l grupa 5 godzinna

III miejsce -  3l A

IV miejsce -  3l B

w kategorii grup 4 i 5 latków:

I   miejsce  - 5l A

II  miejsce  - 5l C

III miejsce  - 5l B

IV miejsce  - 4l A

V  miejsce  - 4l B

Wszyscy uczestnicy a było ich 235 otrzymali dyplomy oraz darmowe wejściówki na basen, natomiast za miejsca grupowe były dodatkowo puchary i globusy.

Olimpiada zakończyła się tradycyjnie wspólnym zdjęciem wszystkich obecnych.

 

fotogaleria 

 

 

 

13 maja obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. "Malinka i jej zapracowana rodzinka" w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk.

Malinka bardzo często pozostawała w domu sama. Rodzice byli bardzo zapracowani i nie mieli dla niej czasu. Dopiero choroba dziewczynki wszystko zmieniła i rodzice przypomnieli sobie o swojej córeczce. 

Przedstawienie zawierało akcenty  zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały spektakl  i aktywnie włączały się w przedstawienie.

fotogaleria 

 

  

57 m flagi 

od przedszkolaków na Dzień Flagi

30 kwietnia 2015r.w naszym przedszkolu odbył się  „Dzień Barw Narodowych”. Tego dnia dzieci  ubrane w  biało- czerwone stroje przedstawiły program artystyczny . Każda grupa zaprezentowała się poprzez taniec wiersz lub piosenkę o tematyce patriotycznej.  Następnie dzieci z biało – czerwonymi chorągiewkami przeszły ulicami  naszego miasta. Delegacja przedszkolaków złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem niepodległości.

 Uroczystość zakończyła się zmierzeniem wykonanej  przez dzieci wspólnej flagi . Pomiaru dokonały: Irena Wojnikiewicz – kierownik Wydziału Oświaty, Wioletta Anuszkiewicz – przewodnicząca Komisji Oświaty oraz Marzanna Wardziejewska – dyrektor przedszkola.

W ten sposób udało się pobić rekord z poprzedniego roku o 14m. Cała uroczystość miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie polskich symboli narodowych wśród najmłodszych. Budzenie zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi z pewnością pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.

Beata Rojek – koordynator uroczystości

fotogaleria 

 

We wtorek, 05 maja, po raz kolejny do naszego przedszkola przyjechali asktorzy z teatru Art Re z Krakowa. Tym razem przedstawili dzieciom spektakl na podstawie przygód Kubusia Puchatka wg A. A. Milne.

Kubuś budzi się pewnego ranka i wyczuwa zmiany w przyrodzie.Postanawia wyruszyć na poszukiwanie wiosny. Tymczasem przyjaciele ze Stumilowego lasu poczynili juz przygotowania do powitania Pani Wiosny. Spektakl  poruszał tematykę zmian w przyrodzie, wiosennych prac polowych i przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu, a na ich twarzach cały czas gościł uśmiech.

fotogaleria  

 

 

 

      

Festiwal Cittaslow 2015 w Gołdapi

              Już 9 maja – (w sobotę)  w Gołdapi odbędzie się szósta edycja Festiwalu Cittaslow. Festiwal odbywać się będzie przy Promenadzie Zdrojowej przy tężniach w godz. 13.00 -22.00.

              Symbolem Cittaslow jest ślimak, który symbolizuje dobre,   spokojne i bezstresowe codzienne życie mieszkańców małych miast.

Prosimy naszych niezawodnych i chętnych  rodziców , aby wraz  z dzieckiem wykonali przestrzennego ślimaka z dowolnych materiałów   (np. ze słomy, kamienia, wikliny, tworzyw sztucznych, tkanin, dzianin, itp.). Wielkość ślimaka może  mieć od 15cm do nawet 2 m.

Ślimaki będą zdobiły miejsce festiwalu.

Ślimaki należy dostarczyć do przedszkola do dnia 29 kwietnia !

                 Bogaty program festiwalu przewiduje też m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslowkiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, turniej miast Cittaslow, konkursy z nagrodami i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Mieszkańcy Gołdapi oraz zaproszeni goście będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw.

                  Zapraszamy do wzięcia udziału w tworzeniu wielkiej rodziny ślimaków!
 

                                                           Marzanna Wardziejewska

Święto teatru w Przedszkolu

We współczesnym świecie, w dobie telewizji, Internetu i gier komputerowych coraz mniej ludzi szanuje i docenia wartość sztuki teatralnej. Wielu uważa teatr za przestarzały.

Natomiast żywa gra aktorska potrzebna jest człowiekowi jeszcze bardziej właśnie dziś, w dobie przemocy, pośpiechu i konsumpcjonizmu.

Dlatego też zajęcia teatralne odbywają się w bieżącym roku szkolnym w starszych grupach raz w tygodniu. Tydzień teatru był zwieńczeniem prawie rocznej pracy małych aktorów. Nasi przedszkolacy sami zamienili się w ,,aktorów wielkiej sceny” i zademonstrowali swoje artystyczne zdolności innym dzieciom, rodzicom i gościom:

4l A wystawiły spektakl ,,Wiosna w lesie”, 4l B - ,,Powitalny koncert”, 4l C - ,,Bal w pokoju lal”, 5l A - ,,Powitanie wiosny” i 5l B - ,,Kopciuszek” oraz 5l C – „Smok Łakomczuch”.

Sztuki teatralne które wystawiane są w naszym przedszkolu skupiają się na prezentowaniu pozytywnych wzorców i dróg postępowania, pokazują, że dobro zawsze wygrywa ze złem.  Każdy spektakl niesie jakieś przesłanie i morał.

Mamy głębokie przekonanie, że każde dobre i twórcze przeżycie pozostaje w człowieku na zawsze - staje się punktem zaczepienia, oparcia w przyszłości.
Koordynatorem  święta teatru w przedszkolu była pani Mariola Małachwiej.

fotogaleria 

 

 

W poniedziałek, 13 kwietnia, odwiedzili nas aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych ART.-RE z Krakowa ze spektaklem pt. "Przygody Koziołka Niematołka" opartym na motywach znanej opowieści Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek”.
Przedstawiona historia opowiadała nam o Koziołku, który wyruszył w świat w poszukiwaniu Pacanowa. Po drodze odwiedził kilka kontynentów, gdzie spotykał różnych ludzi. Koziołek Niematołek w trakcie swej wędrówki zetknął się z nowymi kulturami, obyczajami i językami. Barwny spektakl, w atrakcyjnej formie ukazał nam różnorodność kultur z jakimi można się zetknąć na świecie i przekonał nas, że warto je poznawać.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy

      fotogaleria 

 

 

 

 

 

 

2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
wszyscy świecimy dla dzieci z autyzmem. W Przedszkolu Samorządowym  Nr 1 zaświeciliśmy niebieskie żarówki, powiesiliśmy niebieskie baloniki, zrobiliśmy gazetkę dla rodziców i założyliśmy niebieskie koszulki. 
W gadżetach wsparła nas Fundacja ,,Jaś i Małgosia”.

DLACZEGO ŚWIECIMY?

Bo autyzm diagnozuje się już u 1 dziecka na 100.
Dlatego 2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny. Żeby mieli więcej zrozumienia i tolerancji dla naszych dzieci.

Tak, aby mogły bawić się w piaskownicy z innymi dziećmi.
Żeby przyjęto je do przedszkola, czy szkoły.
I żeby w przyszłości ktoś zaoferował im pracę.
Świecimy, żeby stworzyć lepszy świat dla dzieci z autyzmem.

fotogaleria 

 

   

Dziś przedszkolaki z naszego przedszkola uroczyście przywitali wiosnę. Z tej okazji dzieci z grupy 4-latków B przygotowały montaż słowno-muzyczny pt. „Powitalny koncert”. Opowiadał o tym, jak to zwierzęta na łące przygotowywały się do powitania Pani Wiosny. Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Tradycyjnie już powitanie wiosny przedszkolaki zakończyły Wiosenną Paradą Uśmiechu ulicami naszego miasta. Niosąc kolorowe kwiaty, wiatraczki oraz baloniki dzieci stworzyły barwny wiosenny korowód.

fotogaleria 

 

 

17 marca przedszkolacy obchodzili Światowy Dzień Morza.

Światowy Dzień Morza służy rozmowom na temat bezpieczeństwa morskiego i czystości morskich wód. Natomiast w naszym przedszkolu  dzień ten, stanowił doskonałą okazję do zachęcenia dzieci do zabaw, dzięki którym dzieci poznały i utrwalały pojęcia związane z morzem, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz rozwijały swoją inwencję twórczą. We wszystkich grupach od 3 do 5 latków dzieci poznawały tajemnice wodnego świata, oglądały morskie muszle, bursztyny, poznawały morskie żyjątka, słuchały nagrań nadmorskich fal i piosenek o morzu czy też łowiły ryby. Wszystkie dzieci w ten sposób doskonale się bawiły.

                              fotogaleria 

 

W czwartek, 5 marca, po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole aktor, muzyk i twórca niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych z Białegostoku, Pan Andrzej Kozłowski, który po "owocowych instrumentach" zaprezentował nam "nieznane i zapomniane instrumenty muzyczne". Dzieci uczestniczyły w bajce akustycznej ilustrowanej dźwiękami. Artysta opowiedział nam z czego i jak są zbudowane poszczególne instrumenty. Dzieci poznały: kazu, drumlę, czuringę, gwoździówkę, dudu fujarkę słowacką, piłę muzyczną i natif – flet Indian południowoamerykańskich. Pan Andrzej pokazał, jakie piękne dźwięki kryje w sobie zwykły bączek, zrobiony z guzika i sznurka, którym dawniej, maluchy bardzo chętnie się bawiły - słuchając go, można było usłyszeć muzykę wiatru. Nasz gość odkrył przed nami niesamowite brzmienie zwykłej piły ręcznej i trąbki zrobionej z tasiemki. Dzieci brały również udział w zabawach imteraktywnych grając na niektórych instrumentach.
Muzyczne spotkanie sprawiło ogromną radość i niecodzienne doznania naszym przedszkolakom.

 

                                                                             fotogaleria     

 

 

W poniedziałek, 2 marca, przyjechali do nas aktorzy teatru "Art - Re" z Krakowa z przedstawieniem pt. " Wilk i Zając".

W spektaklu wykorzystano postacie Wilka i Zająca ze znanego i popularnego rosyjskiego filmu animowanego "Nu, pagadi" ("Ja ci pokażę") Wiaczesława Kotionoczkina. W trzech zabawnych epizodach Zając występujący, jako właściciel restauracji, dentysta i policjant, spotyka się z Wilkiem. Pełen komicznych sytuacji i humoru spektakl rozśmieszał, a zarazem uczył dzieci odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych. Dzieci miały możliwość zagrania różnych epizodów, tworząc z aktorami wspaniałe widowisko. 

 

fotogaleria    

 

 

 

W czwartek, 12 lutego, obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu aktorów teatru Duet z Krakowa pt. "Foszek Czyścioszek". Była to pełna humoru i śmiechu opowieść o dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Sympatyczny hipopotam Hipcio, pani Weterynarz, Gepard oraz Zebra przekonywali dzieci, że codzienne mycie zębów, uszu i rąk czynią życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Przedstawienie miało charakter interaktywny - dzieci brały w nim czynny udział: badały Hipcia stetoskopem, pomagały mu wybrać artykuły higieniczne oraz tańczyły i śpiewały wraz z postaciami.

 

fotogaleria 

 

 

Czym jest asertywność i jak się jej nauczyć?

Na te pytania odpowiedzi udzielała psycholog Sandra Pasek z Warszawy nauczycielom naszego przedszkola. Bowiem 7 i 8 lutego nauczyciele z naszej  placówki uczestniczyli w 15godzinnym szkoleniu  na temat asertywności. Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronieniem swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu i jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi.

Dobra wiadomość jest taka, że asertywność nie jest zakodowana w genach. Nie rodzimy się z jej określonym poziomem, niezmiennym przez całe życie. Można się nauczyć być asertywnym.

Umiejętność ta bardzo przyda  się w codziennej  pracy z dziećmi i ich rodzicami  oraz pozwoli znacząco ograniczyć ilość niepotrzebnego stresu.

Od  kilku lat tradycją w naszym przedszkolu jest to, że tuż przed feriami odwiedzają nas funkcjonariusze policji. W czwartek, 22 stycznia, zawitał do nas st.aspirant Tomasz Dobrzyński, który przypomniał dzieciom o  zasadach, jakie należy przestrzegać w czasie zabaw na śniegu. Nie zabrakło również informacji związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Nasz gość  przypomniał  dzieciom o zapinaniu pasów w samochodzie oraz korzystaniu z fotelików, a także nie otwieraniu drzwi osobom nieznajomym. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu odpowiadając na pytania oraz biorąc udział w ćwiczeniu w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

 

fotogaleria 

 

 

 

12 stycznia po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Studio Małych Form Teatralnych „ART-RE” z Krakowa. Aktorzy zawitali do nas z przedstawieniem pt "Kopciuszek" . Obejrzany przez przedszkolaki spektakl to sceniczna adaptacja jednej z najbardziej znanych i lubianych baśni dla dzieci. Mali widzowie w wielokrotnie zmieniającej się scenerii śledzili losy Kopciuszka, biorąc jednocześnie aktywny udział w przedstawieniu. Lekka forma wspólnej zabawy i współtworzenia spektaklu sprawiła naszym przedszkolakom ogromną frajdę i radość. Po raz kolejny dzieci przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.

 

                                                                        fotogaleria                                                                                  

 

 

W piątek, 12 grudnia, ponownie gościliśmy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art- Re z Krakowa . Tym razem mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. " Nie ma jak w domu". 

Była to historia małego krecika, któremu znudził się własny domek i postanowił go zmienić. Spotkał na swej drodze wiele zwierząt: pszczółka zapraszała go do ula, wiewiórka do swojej dziupli, sójka i zajączek również zaproponowały krecikowi swoje mieszkania.

Czy krecikowi spodobał się któryś z domków?  Czy znalazł w końcu swój wymarzony? 

No cóż, nasz mały przyajaciel powrócił do swojego kretowiska zgodnie z przysłowiem " Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!"

                                                      fotogaleria  

 

 

Nasze przedszkole bierze udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla Przedszkoli organizowanym przez serwis edukacyjny dla dzieci Buliba.pl.

        Aby sięgnąć po cenne nagrody dzieci wraz z wychowawcami wykonali przestrzenną pracę plastyczna pt. „Zając szaraczek”.

Z doświadczenia wiemy, że : „w grupie siła”.

        W związku z tym zwracamy się z prośbą do  nauczycieli,naszych niezawodnych rodziców, pracowników i ludzi nam przychylnym oraz innych  internautów o udział w głosowaniu.                    

ZASADY DLA GŁOSUJĄCYCH

Głosowanie na prace konkursowe rozpocznie się 27 listopada 2014 r.  o godzinie 12.00 i będzie trwało do 1 grudnia 2014r. do godziny 23.00.

Na prace konkursowe może głosować każda osoba będąca zalogowanym użytkownikiem serwisu Buliba.pl.

Głosowanie odbywać się będzie każdego dnia w godzinach od 7.00 do 23.00.

Aby mieć szansę na wygranie nagród dla głosujących wystarczy głosować codziennie po zalogowaniu na ulubione prace konkursowe.

Im więcej oddanych głosów, tym większa szansa na wygraną! Do wygrania ponad 100 wspaniałych nagród dla głosujących!

Rejestracja dla głosujących możliwa jest na stronie konkursowej  w zakładce "Dla głosujących" oraz na stronie Buliba.pl w zakładce "Logowanie".

Z góry dziękujemy 

Marzanna Wardziejewska ,

pracownicy Przedszkola Nr 1 wraz z 240 dziećmi.

 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia  w dniu 25 listopada,  zostały  wręczone  nagrody uczestnikom konkursu rodzinnego pt. ,,Mój przyjaciel miś”. W skład jury weszli :Włodzimierz Obara- plastyk, Aneta Adamczewska- uzdolniony plastycznie rodzic, Alicja Oszkinis- nauczyciel przedszkola oraz Adam Kozłowski – przewodniczący Rady Rodziców. Oceniano zgodność pracy z tematem, pomysłowość oraz estetykę. Jury , które obradowało  długo i cierpliwie  podzieliło prace  na dwie kategorie: płaskie i przestrzenne.

W kategorii pierwszej :

 I miejsce  zajął  Tymek  Kołodziej z grupy 4 ,,C”,

II Zuzanna Frydrych z grupy 4,,B”i   Oliwier Żbikowski z grupy 4,,A”,

III Natalia Wiatrowska z oddziału integracyjnego,

wyróżniono pracę Oliwii Płach z grupy 5 ,,A”.

W  kategorii drugiej przyznano :

dwa I miejsca:  Wiktoria Kruk z grupy 4 ,,C” i Natalii Krętowskiej z oddziału  integracyjnego,

II  miejsce  Maja Ćwikowska z grupy 5 ,,B”,

III Maciej Świerzbin z grupy 3 ,,A”,

Wyróżniono : Lenkę Morzy i Oliwię Czaplak  z grupy 4 ,,A”.

 

Wszystkim uczestnikom wręczono za udział w konkursie dyplomy i symboliczne nagrody sponsorowane przez przedszkole i Nadleśnictwo Gołdap oraz każdy przedszkolak w ramach obchodów Światowego Dnia Misia otrzymał- Misia Lubisia.

                                                                        Koordynator konkursu: Alina Trzasko

Fotorelacja 

 

 

 

W poniedziałek, 24 listopada, obejrzeliśmy teatrzyk w wykonaniu aktorów studia małych form teatralnych Art- Re z Krakowa. pt. "Trzy małe świnki". Znana na całym świecie żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności, rozweseliła nawet najsmutniejszych małych widzów- pozostawiając miłe wspomnienia. Spektakl miał charakter interaktywny- dzieci współtworzyły przedstawienie.

                                                            fotogaleria  

 

 

 

W czwartek, 14 listopada, dzieci z najstarszych grup - 5 latków- wzięły udział w konkursie recytatorskim pt. '"Barwy jesieni'. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1. Wszystkie dzieci przepięknie recytowały swoje wiersze, dlatego jury postanowiło przyznać pierwsze miejsca dla każdego dziecka.

fotogaleria 

 

 

 

  KONKURS DLA CAŁEJ RODZINY

                 "Mój przyjaciel miś"

Regulamin konkursu:

- Zadaniem uczestników jest wykonanie własnoręcznie misia, postać ulubionego pluszaka, nawiązującej do tematu " Mój przyjaciel miś".

Praca może dotyczyć: misia- ulubionej maskotki, lub misia- bohatera książkowego;

- wielkość dowolna,

- Technika: dowolna,

-prace podpisane ( imię i nazwisko, grupa) proszę przynosić  do 17 listopada 2014r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 listopada 2014r.

organizator: Alina Trzasko

 

 

 

Informujemy,iż w dniu 10.11.2014( poniedziałek ) przedszkole pełni dyżur, wszystkie zapisane dzieci zapraszamy do sali oddziału integracyjnego na parterze przedszkola.

 

Projekt ,,Las woła nas” został dofinansowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku w wysokości 2500 zł. Jest on kolejnym przedsięwzięciem Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi, polegającym na kształtowaniu w podopiecznych postawy ekologicznej która charakteryzuje się  poczuciem więzi z przyrodą i  odkrywaniem zależności i praw panujących w przyrodzie. Dzięki dodatkowym środkom finansowym zostały zakupione pomoce dydaktyczne do zajęć z zakresu przyrody oraz akcesoria do zajęć teatralnych.

Partnerami w realizacji projektu jest Nadleśnictwo Gołdap, gołdapski OSIR i Kompleks Hala- Basen. W dniu 6 listopada grupy 5lA i 5lB przedstawiły inscenizacje ekologiczne ,,Zielony kapturek” oraz ,,Jesień”. Rozdano też nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym pt.,,O czym szumi jesienny las?”. Koordynatorami działań są Alicja Oszkinis i Cecylia Grabowska – nauczycielki Przedszkola a pomysłodawczynią i współautorką projektu jest Agnieszka Iber z nadleśnictwa Gołdap.

  fotorelacja  

W dniu 10.11.2014r. przedszkole planuje pełnić dyżur ( grupy łączone) wszystkie dzieci chętne prosimy o zapisy do 7.11.2014r.(piątku ) do godziny 10.00 u nauczycieli w grupie.

 

 

             W dniu dzisiejszym rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt."O czym szumi jesienny las". Wyniki zostaną podane w czwartek o godzinie 10.00 

fotorelacja

 

W czwartek, 30 października, nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć bardzo wesołe przedstawienie pt. " Kotek i Kogutek" w wykonaniu teatru DUET z Krakowa. Było one pełne przestróg; dzieci dowiedziały się, że nie wolno ufać obcym, nie należy otwierać drzwi, gdy rodziców nie ma wdomu i co najważniejsze- zawsze trzeba słuchać osób starszych!

Podczas spektaklu Kogutek zaprosił dzieci do wspólnej zabawy, grania w orkiestrze i śpiewania piosenek. To był mile spędzony czas!

 

fotogaleria

 

23 październik 2014  -  PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu dzisiejszym dzieci z grup 3lA, 3lB i 3-4lC otrzymały pasowanie na ,,prawdziwego przedszkolaka” Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi. Pasowanie przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską zaczarowanym ołówkiem ma spowodować, że od dziś nikt nie grymasi i nie płacze, że chętnie chodzi do Przedszkola, że grzecznie bawi się z koleżankami  i kolegami oraz zjada wszystkie posiłki. Wszystkie dzieci przyrzekły, że tak będzie.

Trudna, prawie dwumiesięczna adaptacja skończyła się pomyślnie.

Cześć artystyczną przygotowała grupa 4lA pod kierunkiem Pani Anny Paszczyńskiej oraz poszczególne grupy, biorące udział w pasowaniu. Na koniec była słodka niespodzianka.

Składamy gratulacje wszystkim pasowanym.

Pasowanie w grupie popołudniowej odbędzie się dzisiaj o 16.30.

fotogaleria 

 

Nasze Przedszkole z międzynarodowym certyfikatem ,,Zielonej Flagi”

Do grona wyjątkowych placówek, dla których ekologia nie kończy się na teorii należy od kilku dni Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi. Certyfikat za rok 2013/14 został odebrany 29 września w Krakowie przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską.

Uroczyste przekazanie zielonej flagi i certyfikatu koordynatorom przedsięwzięcia  nastąpi 14.10.2014r. To praca koordynatorów Marioli Małachwiej i Teresy Frydrych zaowocowała zdobyciem tak cennych trofeów. Wielkie gratulacje!!!

,,Zielona Flaga” jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i placówkom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools. Uczestniczy w nim 58 krajów.

Najlepsze w Polsce i na świecie szkoły zmieniają swoje otoczenie i pokazują nam czym jest ekorozwój przez duże "E". Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju działań na rzecz ekorozwoju w szkołach i odnawiania certyfikatu.

 

 

 

W dniu dzisiejszym zostały wysłane prace naszych przedszkolaków na konkurs organizowany przez Prezesa Zarządu Radia Olsztyn S.A. Pana Mariusza Bojarowicza pt. "Kotylion dla żołnierza", promujący postawy patriotyczne wśród dzieci z naszego województwa. Prosimy o trzymanie kciuków za naszych małych projektantów. 

fotogaleria 

W piątek, 17 października, nasze przedszkole odwiedził zawodowy bokser Przemysław Opalach, który opowiedział dzieciom o tym czym jest boks, po czym wraz ze swoim trenerem zademonstrował  kilka ciosów bokserskich.

fotogaleria 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

We wtorek, 14 października, po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodzonony był miejsko-gminny Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia dwóch wierszy dotyczących nowej elewacji przedszkola autorstwa B. Piszczek i B. Bester.

Oprócz nagród wręczanych nauczycielom oraz dyrektorom przez Pana Burmistrza Marka Mirosa, odbyła się część artystyczna w wykonaniu Pięciolatków A pod kierunkiem Barbary Bester i Aliny Trzasko.

Kolejnym punktem programu było przekazanie certyfikatów " Zielonej flagi" koordynatorom projektu.

Z przyjemnością też donosimy, że nasza Pani dyrektor Marzanna Wardziejewska była jedną z 35 osób w województwie warmińsko – mazurskim, która otrzymała nagrodę kuratora za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 

 

                                                  fotogaleria          

                        

 

 

 

 

Zakończenie akcji "Bezdomniaki"

 

            Od dwóch tygodni w naszym przedszkolu trwała zbiórka na rzecz przydomowego przytuliska dla zwierząt "Bezdomniaki". W dniu dzisiejszym przyjechała do nas pani prowadząca to przytulisko Teresa Dmuchowska. Dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami mocno zaangażowały się w nasza akcję. Dowodem była ogromna ilośc darów jaką zebraliśmy. Dzieci podarowały zwierzakom zabawki, miski, ciepłe koce i przede wszystkim karmę.

          Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować w swoim imieniu i w imieniu Pani Teresy Dmuchowskiej wszystkim naszym przedszkolakom i ich rodzicom za przyłączenie się do akcji. Dziękujemy!

 

                                 fotogaleria 

 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt 

 

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji 4 października 1931 r. ma nam przypominać, że zwierzę nie jest rzeczą, odczuwa, myśli i reaguje.

W  dniu dzisiejszym dzieci z grupy 4 latków B z naszego przedszkola przygotowały uroczystość z tej okazji. Na początku przedszkolaki poznały podstawowe prawa zwierząt . Mogły także wypowiedzieć się w jaki sposób należy zajmować się zwierzęciem.  Zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić . 

Ważne jest, że jeśli ma się już jakieś zwierzątko w domu należy o nie dbać.
Dzieci wysłuchały także wierszy o zwierzętach recytowanych przez czterolatki oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami.  Na zakończenie wszystkie maluchy obejrzały humorystyczną prezentację multimedialną przestawiającą zabawne sytuacje związane ze zwierzętami. Od dnia dzisiejszego w holu przedszkolnym można obejrzeć wystawę zdjęć naszych przedszkolaków oraz pań wychowawczyń ze swoimi domowymi pupilami.

Obchody Światowego Dnia Zwierząt  wyrabiają u dzieci właściwe postawy wobec nich, pozwoliły zrozumieć zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka na życie zwierząt. Poza tym wyrabiają  postawę odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. 

                                                                            Koordynator

                                                                            Marta Zajkowska

 

fotogaleria 

 

REKORD GUINNESSA USTANOWIONY 

 

We wtorek, 30 września, przyłączyliśmy się do bicia Rekordu Guinnessa w w szczotkowaniu zębów. O godz. 12.00 przedszkolaki z całej Polski -w liczbie 257 500 dzieci- przez 2 minuty równocześnie szczotkowały zęby i pobiły dotychczasowy rekord, który został ustanowiony w Indiach, wóczas w tym samym czasie zęby szczotkowało 177.000 dzieci. 

 

                                                                             koordynator: Barbara Bester

 

zapraszamy do fotogalerii 

 

 

 

 

 

"Chcecie bajki, oto bajka

była sobie Pchła Szachrajka...",

Z przedstawieneim pt."Pchła Krętaczka" będącego adaptacją wiersza Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" aktorzy teatru ART-RE z Krakowa rozpoczęli kolejny rok przygody z teatrem.

Przedstawienie opowiadało o małej pchełce, która nieustannie kłamała, psociła i nie dotrzymywała słowa.Wesołe, pełne humoru i zwrotów akcji przedstawienie zakończone morałem bardzo się dzieciom spodobało. Zabawne improwizacje słowne artystów budziły śmiech także wsród wychowawców.

 

                              zapraszamy do fotogalerii 

 

 

 

 

 

 

W czytelni dla dorosłych Biblioteki Publicznej miało miejsce wręczenie nagród laureatom literackiego konkursu „Opowiem ci bajkę”. Trzecie miejsce zajęła nauczycielka naszego przedszkola

Pani Barbara Piszczek

za bajkę pt.  „Zabawa Kubusia”. Prawdopodobnie utwory uczestników konkursu znajdą się w niewielkiej publikacji książkowej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych  sukcesów literackich. 

 

Serdecznie witamy !

Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny. Dzieci były witane przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską oraz misia, który częstował dzieci cukierkami. W rolę misia wcieliła się Pani Monika Jewdokimow. Uśmiech witających  oraz słodkie cukiereczki osładzały trudny moment rozstania z rodzicami. Rodzicom maluszków życzymy cierpliwości, a wszystko będzie dobrze. Trudny okres adaptacji do przedszkola musi kiedyś nastąpić.