Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi

 

Nawigacja

Z życia Przedszkola

rok szkolny 2014/2015

 

 

17 marca przedszkolacy obchodzili Światowy Dzień Morza.

Światowy Dzień Morza służy rozmowom na temat bezpieczeństwa morskiego i czystości morskich wód. Natomiast w naszym przedszkolu  dzień ten, stanowił doskonałą okazję do zachęcenia dzieci do zabaw, dzięki którym dzieci poznały i utrwalały pojęcia związane z morzem, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz rozwijały swoją inwencję twórczą. We wszystkich grupach od 3 do 5 latków dzieci poznawały tajemnice wodnego świata, oglądały morskie muszle, bursztyny, poznawały morskie żyjątka, słuchały nagrań nadmorskich fal i piosenek o morzu czy też łowiły ryby. Wszystkie dzieci w ten sposób doskonale się bawiły.

                              fotogaleria 

 

W czwartek, 5 marca, po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole aktor, muzyk i twórca niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych z Białegostoku, Pan Andrzej Kozłowski, który po "owocowych instrumentach" zaprezentował nam "nieznane i zapomniane instrumenty muzyczne". Dzieci uczestniczyły w bajce akustycznej ilustrowanej dźwiękami. Artysta opowiedział nam z czego i jak są zbudowane poszczególne instrumenty. Dzieci poznały: kazu, drumlę, czuringę, gwoździówkę, dudu fujarkę słowacką, piłę muzyczną i natif – flet Indian południowoamerykańskich. Pan Andrzej pokazał, jakie piękne dźwięki kryje w sobie zwykły bączek, zrobiony z guzika i sznurka, którym dawniej, maluchy bardzo chętnie się bawiły - słuchając go, można było usłyszeć muzykę wiatru. Nasz gość odkrył przed nami niesamowite brzmienie zwykłej piły ręcznej i trąbki zrobionej z tasiemki. Dzieci brały również udział w zabawach imteraktywnych grając na niektórych instrumentach.
Muzyczne spotkanie sprawiło ogromną radość i niecodzienne doznania naszym przedszkolakom.

 

                                                                             fotogaleria     

 

 

W poniedziałek, 2 marca, przyjechali do nas aktorzy teatru "Art - Re" z Krakowa z przedstawieniem pt. " Wilk i Zając".

W spektaklu wykorzystano postacie Wilka i Zająca ze znanego i popularnego rosyjskiego filmu animowanego "Nu, pagadi" ("Ja ci pokażę") Wiaczesława Kotionoczkina. W trzech zabawnych epizodach Zając występujący, jako właściciel restauracji, dentysta i policjant, spotyka się z Wilkiem. Pełen komicznych sytuacji i humoru spektakl rozśmieszał, a zarazem uczył dzieci odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych. Dzieci miały możliwość zagrania różnych epizodów, tworząc z aktorami wspaniałe widowisko. 

 

fotogaleria    

 

 

 

W czwartek, 12 lutego, obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu aktorów teatru Duet z Krakowa pt. "Foszek Czyścioszek". Była to pełna humoru i śmiechu opowieść o dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Sympatyczny hipopotam Hipcio, pani Weterynarz, Gepard oraz Zebra przekonywali dzieci, że codzienne mycie zębów, uszu i rąk czynią życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Przedstawienie miało charakter interaktywny - dzieci brały w nim czynny udział: badały Hipcia stetoskopem, pomagały mu wybrać artykuły higieniczne oraz tańczyły i śpiewały wraz z postaciami.

 

fotogaleria 

 

 

Czym jest asertywność i jak się jej nauczyć?

Na te pytania odpowiedzi udzielała psycholog Sandra Pasek z Warszawy nauczycielom naszego przedszkola. Bowiem 7 i 8 lutego nauczyciele z naszej  placówki uczestniczyli w 15godzinnym szkoleniu  na temat asertywności. Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronieniem swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu i jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi.

Dobra wiadomość jest taka, że asertywność nie jest zakodowana w genach. Nie rodzimy się z jej określonym poziomem, niezmiennym przez całe życie. Można się nauczyć być asertywnym.

Umiejętność ta bardzo przyda  się w codziennej  pracy z dziećmi i ich rodzicami  oraz pozwoli znacząco ograniczyć ilość niepotrzebnego stresu.

Od  kilku lat tradycją w naszym przedszkolu jest to, że tuż przed feriami odwiedzają nas funkcjonariusze policji. W czwartek, 22 stycznia, zawitał do nas st.aspirant Tomasz Dobrzyński, który przypomniał dzieciom o  zasadach, jakie należy przestrzegać w czasie zabaw na śniegu. Nie zabrakło również informacji związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Nasz gość  przypomniał  dzieciom o zapinaniu pasów w samochodzie oraz korzystaniu z fotelików, a także nie otwieraniu drzwi osobom nieznajomym. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu odpowiadając na pytania oraz biorąc udział w ćwiczeniu w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

 

fotogaleria 

 

 

 

12 stycznia po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Studio Małych Form Teatralnych „ART-RE” z Krakowa. Aktorzy zawitali do nas z przedstawieniem pt "Kopciuszek" . Obejrzany przez przedszkolaki spektakl to sceniczna adaptacja jednej z najbardziej znanych i lubianych baśni dla dzieci. Mali widzowie w wielokrotnie zmieniającej się scenerii śledzili losy Kopciuszka, biorąc jednocześnie aktywny udział w przedstawieniu. Lekka forma wspólnej zabawy i współtworzenia spektaklu sprawiła naszym przedszkolakom ogromną frajdę i radość. Po raz kolejny dzieci przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.

 

                                                                        fotogaleria                                                                                  

 

 

W piątek, 12 grudnia, ponownie gościliśmy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art- Re z Krakowa . Tym razem mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. " Nie ma jak w domu". 

Była to historia małego krecika, któremu znudził się własny domek i postanowił go zmienić. Spotkał na swej drodze wiele zwierząt: pszczółka zapraszała go do ula, wiewiórka do swojej dziupli, sójka i zajączek również zaproponowały krecikowi swoje mieszkania.

Czy krecikowi spodobał się któryś z domków?  Czy znalazł w końcu swój wymarzony? 

No cóż, nasz mały przyajaciel powrócił do swojego kretowiska zgodnie z przysłowiem " Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!"

                                                      fotogaleria  

 

 

Nasze przedszkole bierze udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla Przedszkoli organizowanym przez serwis edukacyjny dla dzieci Buliba.pl.

        Aby sięgnąć po cenne nagrody dzieci wraz z wychowawcami wykonali przestrzenną pracę plastyczna pt. „Zając szaraczek”.

Z doświadczenia wiemy, że : „w grupie siła”.

        W związku z tym zwracamy się z prośbą do  nauczycieli,naszych niezawodnych rodziców, pracowników i ludzi nam przychylnym oraz innych  internautów o udział w głosowaniu.                    

ZASADY DLA GŁOSUJĄCYCH

Głosowanie na prace konkursowe rozpocznie się 27 listopada 2014 r.  o godzinie 12.00 i będzie trwało do 1 grudnia 2014r. do godziny 23.00.

Na prace konkursowe może głosować każda osoba będąca zalogowanym użytkownikiem serwisu Buliba.pl.

Głosowanie odbywać się będzie każdego dnia w godzinach od 7.00 do 23.00.

Aby mieć szansę na wygranie nagród dla głosujących wystarczy głosować codziennie po zalogowaniu na ulubione prace konkursowe.

Im więcej oddanych głosów, tym większa szansa na wygraną! Do wygrania ponad 100 wspaniałych nagród dla głosujących!

Rejestracja dla głosujących możliwa jest na stronie konkursowej  w zakładce "Dla głosujących" oraz na stronie Buliba.pl w zakładce "Logowanie".

Z góry dziękujemy 

Marzanna Wardziejewska ,

pracownicy Przedszkola Nr 1 wraz z 240 dziećmi.

 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia  w dniu 25 listopada,  zostały  wręczone  nagrody uczestnikom konkursu rodzinnego pt. ,,Mój przyjaciel miś”. W skład jury weszli :Włodzimierz Obara- plastyk, Aneta Adamczewska- uzdolniony plastycznie rodzic, Alicja Oszkinis- nauczyciel przedszkola oraz Adam Kozłowski – przewodniczący Rady Rodziców. Oceniano zgodność pracy z tematem, pomysłowość oraz estetykę. Jury , które obradowało  długo i cierpliwie  podzieliło prace  na dwie kategorie: płaskie i przestrzenne.

W kategorii pierwszej :

 I miejsce  zajął  Tymek  Kołodziej z grupy 4 ,,C”,

II Zuzanna Frydrych z grupy 4,,B”i   Oliwier Żbikowski z grupy 4,,A”,

III Natalia Wiatrowska z oddziału integracyjnego,

wyróżniono pracę Oliwii Płach z grupy 5 ,,A”.

W  kategorii drugiej przyznano :

dwa I miejsca:  Wiktoria Kruk z grupy 4 ,,C” i Natalii Krętowskiej z oddziału  integracyjnego,

II  miejsce  Maja Ćwikowska z grupy 5 ,,B”,

III Maciej Świerzbin z grupy 3 ,,A”,

Wyróżniono : Lenkę Morzy i Oliwię Czaplak  z grupy 4 ,,A”.

 

Wszystkim uczestnikom wręczono za udział w konkursie dyplomy i symboliczne nagrody sponsorowane przez przedszkole i Nadleśnictwo Gołdap oraz każdy przedszkolak w ramach obchodów Światowego Dnia Misia otrzymał- Misia Lubisia.

                                                                        Koordynator konkursu: Alina Trzasko

Fotorelacja 

 

 

 

W poniedziałek, 24 listopada, obejrzeliśmy teatrzyk w wykonaniu aktorów studia małych form teatralnych Art- Re z Krakowa. pt. "Trzy małe świnki". Znana na całym świecie żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności, rozweseliła nawet najsmutniejszych małych widzów- pozostawiając miłe wspomnienia. Spektakl miał charakter interaktywny- dzieci współtworzyły przedstawienie.

                                                            fotogaleria  

 

 

 

W czwartek, 14 listopada, dzieci z najstarszych grup - 5 latków- wzięły udział w konkursie recytatorskim pt. '"Barwy jesieni'. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1. Wszystkie dzieci przepięknie recytowały swoje wiersze, dlatego jury postanowiło przyznać pierwsze miejsca dla każdego dziecka.

fotogaleria 

 

 

 

  KONKURS DLA CAŁEJ RODZINY

                 "Mój przyjaciel miś"

Regulamin konkursu:

- Zadaniem uczestników jest wykonanie własnoręcznie misia, postać ulubionego pluszaka, nawiązującej do tematu " Mój przyjaciel miś".

Praca może dotyczyć: misia- ulubionej maskotki, lub misia- bohatera książkowego;

- wielkość dowolna,

- Technika: dowolna,

-prace podpisane ( imię i nazwisko, grupa) proszę przynosić  do 17 listopada 2014r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 listopada 2014r.

organizator: Alina Trzasko

 

 

 

Informujemy,iż w dniu 10.11.2014( poniedziałek ) przedszkole pełni dyżur, wszystkie zapisane dzieci zapraszamy do sali oddziału integracyjnego na parterze przedszkola.

 

Projekt ,,Las woła nas” został dofinansowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku w wysokości 2500 zł. Jest on kolejnym przedsięwzięciem Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi, polegającym na kształtowaniu w podopiecznych postawy ekologicznej która charakteryzuje się  poczuciem więzi z przyrodą i  odkrywaniem zależności i praw panujących w przyrodzie. Dzięki dodatkowym środkom finansowym zostały zakupione pomoce dydaktyczne do zajęć z zakresu przyrody oraz akcesoria do zajęć teatralnych.

Partnerami w realizacji projektu jest Nadleśnictwo Gołdap, gołdapski OSIR i Kompleks Hala- Basen. W dniu 6 listopada grupy 5lA i 5lB przedstawiły inscenizacje ekologiczne ,,Zielony kapturek” oraz ,,Jesień”. Rozdano też nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym pt.,,O czym szumi jesienny las?”. Koordynatorami działań są Alicja Oszkinis i Cecylia Grabowska – nauczycielki Przedszkola a pomysłodawczynią i współautorką projektu jest Agnieszka Iber z nadleśnictwa Gołdap.

  fotorelacja  

W dniu 10.11.2014r. przedszkole planuje pełnić dyżur ( grupy łączone) wszystkie dzieci chętne prosimy o zapisy do 7.11.2014r.(piątku ) do godziny 10.00 u nauczycieli w grupie.

 

 

             W dniu dzisiejszym rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt."O czym szumi jesienny las". Wyniki zostaną podane w czwartek o godzinie 10.00 

fotorelacja

 

W czwartek, 30 października, nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć bardzo wesołe przedstawienie pt. " Kotek i Kogutek" w wykonaniu teatru DUET z Krakowa. Było one pełne przestróg; dzieci dowiedziały się, że nie wolno ufać obcym, nie należy otwierać drzwi, gdy rodziców nie ma wdomu i co najważniejsze- zawsze trzeba słuchać osób starszych!

Podczas spektaklu Kogutek zaprosił dzieci do wspólnej zabawy, grania w orkiestrze i śpiewania piosenek. To był mile spędzony czas!

 

fotogaleria

 

23 październik 2014  -  PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu dzisiejszym dzieci z grup 3lA, 3lB i 3-4lC otrzymały pasowanie na ,,prawdziwego przedszkolaka” Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi. Pasowanie przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską zaczarowanym ołówkiem ma spowodować, że od dziś nikt nie grymasi i nie płacze, że chętnie chodzi do Przedszkola, że grzecznie bawi się z koleżankami  i kolegami oraz zjada wszystkie posiłki. Wszystkie dzieci przyrzekły, że tak będzie.

Trudna, prawie dwumiesięczna adaptacja skończyła się pomyślnie.

Cześć artystyczną przygotowała grupa 4lA pod kierunkiem Pani Anny Paszczyńskiej oraz poszczególne grupy, biorące udział w pasowaniu. Na koniec była słodka niespodzianka.

Składamy gratulacje wszystkim pasowanym.

Pasowanie w grupie popołudniowej odbędzie się dzisiaj o 16.30.

fotogaleria 

 

Nasze Przedszkole z międzynarodowym certyfikatem ,,Zielonej Flagi”

Do grona wyjątkowych placówek, dla których ekologia nie kończy się na teorii należy od kilku dni Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi. Certyfikat za rok 2013/14 został odebrany 29 września w Krakowie przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską.

Uroczyste przekazanie zielonej flagi i certyfikatu koordynatorom przedsięwzięcia  nastąpi 14.10.2014r. To praca koordynatorów Marioli Małachwiej i Teresy Frydrych zaowocowała zdobyciem tak cennych trofeów. Wielkie gratulacje!!!

,,Zielona Flaga” jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i placówkom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools. Uczestniczy w nim 58 krajów.

Najlepsze w Polsce i na świecie szkoły zmieniają swoje otoczenie i pokazują nam czym jest ekorozwój przez duże "E". Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju działań na rzecz ekorozwoju w szkołach i odnawiania certyfikatu.

 

 

 

W dniu dzisiejszym zostały wysłane prace naszych przedszkolaków na konkurs organizowany przez Prezesa Zarządu Radia Olsztyn S.A. Pana Mariusza Bojarowicza pt. "Kotylion dla żołnierza", promujący postawy patriotyczne wśród dzieci z naszego województwa. Prosimy o trzymanie kciuków za naszych małych projektantów. 

fotogaleria 

W piątek, 17 października, nasze przedszkole odwiedził zawodowy bokser Przemysław Opalach, który opowiedział dzieciom o tym czym jest boks, po czym wraz ze swoim trenerem zademonstrował  kilka ciosów bokserskich.

fotogaleria 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

We wtorek, 14 października, po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodzonony był miejsko-gminny Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia dwóch wierszy dotyczących nowej elewacji przedszkola autorstwa B. Piszczek i B. Bester.

Oprócz nagród wręczanych nauczycielom oraz dyrektorom przez Pana Burmistrza Marka Mirosa, odbyła się część artystyczna w wykonaniu Pięciolatków A pod kierunkiem Barbary Bester i Aliny Trzasko.

Kolejnym punktem programu było przekazanie certyfikatów " Zielonej flagi" koordynatorom projektu.

Z przyjemnością też donosimy, że nasza Pani dyrektor Marzanna Wardziejewska była jedną z 35 osób w województwie warmińsko – mazurskim, która otrzymała nagrodę kuratora za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 

 

                                                  fotogaleria          

                        

 

 

 

 

Zakończenie akcji "Bezdomniaki"

 

            Od dwóch tygodni w naszym przedszkolu trwała zbiórka na rzecz przydomowego przytuliska dla zwierząt "Bezdomniaki". W dniu dzisiejszym przyjechała do nas pani prowadząca to przytulisko Teresa Dmuchowska. Dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami mocno zaangażowały się w nasza akcję. Dowodem była ogromna ilośc darów jaką zebraliśmy. Dzieci podarowały zwierzakom zabawki, miski, ciepłe koce i przede wszystkim karmę.

          Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować w swoim imieniu i w imieniu Pani Teresy Dmuchowskiej wszystkim naszym przedszkolakom i ich rodzicom za przyłączenie się do akcji. Dziękujemy!

 

                                 fotogaleria 

 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt 

 

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji 4 października 1931 r. ma nam przypominać, że zwierzę nie jest rzeczą, odczuwa, myśli i reaguje.

W  dniu dzisiejszym dzieci z grupy 4 latków B z naszego przedszkola przygotowały uroczystość z tej okazji. Na początku przedszkolaki poznały podstawowe prawa zwierząt . Mogły także wypowiedzieć się w jaki sposób należy zajmować się zwierzęciem.  Zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić . 

Ważne jest, że jeśli ma się już jakieś zwierzątko w domu należy o nie dbać.
Dzieci wysłuchały także wierszy o zwierzętach recytowanych przez czterolatki oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami.  Na zakończenie wszystkie maluchy obejrzały humorystyczną prezentację multimedialną przestawiającą zabawne sytuacje związane ze zwierzętami. Od dnia dzisiejszego w holu przedszkolnym można obejrzeć wystawę zdjęć naszych przedszkolaków oraz pań wychowawczyń ze swoimi domowymi pupilami.

Obchody Światowego Dnia Zwierząt  wyrabiają u dzieci właściwe postawy wobec nich, pozwoliły zrozumieć zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka na życie zwierząt. Poza tym wyrabiają  postawę odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. 

                                                                            Koordynator

                                                                            Marta Zajkowska

 

fotogaleria 

 

REKORD GUINNESSA USTANOWIONY 

 

We wtorek, 30 września, przyłączyliśmy się do bicia Rekordu Guinnessa w w szczotkowaniu zębów. O godz. 12.00 przedszkolaki z całej Polski -w liczbie 257 500 dzieci- przez 2 minuty równocześnie szczotkowały zęby i pobiły dotychczasowy rekord, który został ustanowiony w Indiach, wóczas w tym samym czasie zęby szczotkowało 177.000 dzieci. 

 

                                                                             koordynator: Barbara Bester

 

zapraszamy do fotogalerii 

 

 

 

 

 

"Chcecie bajki, oto bajka

była sobie Pchła Szachrajka...",

Z przedstawieneim pt."Pchła Krętaczka" będącego adaptacją wiersza Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" aktorzy teatru ART-RE z Krakowa rozpoczęli kolejny rok przygody z teatrem.

Przedstawienie opowiadało o małej pchełce, która nieustannie kłamała, psociła i nie dotrzymywała słowa.Wesołe, pełne humoru i zwrotów akcji przedstawienie zakończone morałem bardzo się dzieciom spodobało. Zabawne improwizacje słowne artystów budziły śmiech także wsród wychowawców.

 

                              zapraszamy do fotogalerii 

 

 

 

 

 

 

W czytelni dla dorosłych Biblioteki Publicznej miało miejsce wręczenie nagród laureatom literackiego konkursu „Opowiem ci bajkę”. Trzecie miejsce zajęła nauczycielka naszego przedszkola

Pani Barbara Piszczek

za bajkę pt.  „Zabawa Kubusia”. Prawdopodobnie utwory uczestników konkursu znajdą się w niewielkiej publikacji książkowej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych  sukcesów literackich. 

 

Serdecznie witamy !

Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny. Dzieci były witane przez Panią dyrektor Marzannę Wardziejewską oraz misia, który częstował dzieci cukierkami. W rolę misia wcieliła się Pani Monika Jewdokimow. Uśmiech witających  oraz słodkie cukiereczki osładzały trudny moment rozstania z rodzicami. Rodzicom maluszków życzymy cierpliwości, a wszystko będzie dobrze. Trudny okres adaptacji do przedszkola musi kiedyś nastąpić.