Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi

 

Nawigacja

Z życia Przedszkola

W dniu 18 czerwca uroczyście obchodziliśmy urodziny dzieci, których święto wypada w okresie wakacyjnym.

Dzieci otrzymały kolorowe pluszaki oraz torciki wręczone osobiście przez Panią Dyrektor.

fotogaleria

 

 

Od kilku lat tradycją w naszym przedszkolu jest to, że z końcem roku szkolnego odwiedzają nas Ratownicy z  Gołdapskiego WOPR. Starsze przedszkolaki  mają okazję przypomnieć sobie, a młodsze dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Oprócz krótkiej prelekcji, panowie Ratownicy w sposób praktyczny pokazali nam w jaki sposób pomagają potrzebującym. Mieliśmy także okazję  bliżej zaznajomić się ze sprzętem potrzebnym w pracy ratowników, oraz popróbować technik pierwszej pomocy.

fotogaleria 

 

 

 

 

 

 

BEZDOMNIAKI

Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji pomocy dla bezdomnych zwierząt; przez tydzień zbieraliśmy karmę i różne akcesoria: kołdry, koce, prześcieradła oraz zabawki, miski itp. W ramach podziękowania, w poniedziałek 16 czerwca, odwiedziły nas "Bezdomniaki" - dwa pieski i kotek wraz ze swoimi  opiekunami. Założycielką stowarzyszenia jest p. Teresa, która już od 20 lat pomaga zwierzętom. "Bezdomniaki" jeżdżą po szkołach, przedszkolach i opowiadają na prelekcjach o świadomym posiadaniu zwierząt. 

fotogaleria

 

 

 

 

  Piłkarz reprezentacji Polski gościem w przedszkolu  

Dnia 11 czerwca nasze przedszkole odwiedził piłkarz reprezentacji Polski Pan Wojciech Kowalewski w towarzystwie trenera piłki nożnej Krzysztofa Zaręby. Były opowieści o spełnionych marzeniach, o klubach sportowych i szkółkach piłkarskich dla małych dzieci. Nasz gość przeczytał dzieciom opowieść o ślimaku, który bał się suszy i rozdał dzieciom pamiątki z własnoręcznym podpisem. Zachęcał też dzieci, które chcą trenować piłkę nożną, do udziału w dziecięcych szkółkach.

fotogaleria

 

Konkurs "Zapobiegajmy pożarom" rozstrzygnięty

W dniu 10 czerwca zostały nagrodzone dzieci, które zajęły I i II miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej i Starostwo w Gołdapi.

I miejece w grupie wiekowej przedszkolaków zajęła Julia Rawa z grupy 3l B

II miejsce Martyna Połuboczek z grupy 5l B

Podziękowania wręczono również nauczycielom, których dzieci brały udział w konkursie. Nagrody i podziękowania wręczał Pan Starosta Andrzej Ciołek oraz st. kpt. inż. Grzegorz Jabłoński.

fotogaleria

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

Spektaklem pt. " Tajemniczy hipopotam" rozpoczęlismy obchody Dnia Dziecka w naszym przedszkolu. Była to główna atrakcja dzisiejszego dnia. Aktorzy teatru Fraszka, z Krakowa, przedstawili dzieciom historię lwa i hipopotama, którzy wyruszyli w świat w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni . Po raz kolejny przedszkolaki mogły się przekonać, iż nie potrzebne są dalekie podróże,  aby znaleźć przyjaciela- bardzo często żyje on blisko nas, i wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Po spektaklu czekały dzieci kolejne niespodzianki: "szaleństwa" w sali gimnastycznej, tańce, wspólne zabawy różnych grup, malowanie twarzy. W tak ważnym dniu nie zabrakło także słodkiej przyjemności. 

Co prawda, taki dzień jest tylko raz w roku, jednak dla nas tak naprawdę trwa przez całe 365 dni- w końcu jesteśmy jeszcze dziećmi!

 

fotogaleria  

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu "Wiosenny ogród dla mamy"

3-4 latki

1. Zuzia Janiu

2. Hania Bondzio

Julia Grzymkowska

3. Tatiana Nowikowska

    Norbert Brzozowski

5 - latki

1. Martyna Połuboczek

2. Oliwia Grotkowska

Marta Piniaga

3. Amelia Dziubińska

Dagmara Czajkowska

 

Pozostałe dzieci zostały wyróżnione oraz nagrodzone.

 

koordynator Dorota Sławińska

 

Dnia 13 maja 2014r. o godzinie 9:30 w hali sportowo-widowiskowej odbyła się

VIII Sportowa Olimpiada Przedszkolaka, która jak co roku sprawiła dzieciom wiele radości.

Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali dyplomy, znaczki oraz darmowe wejściówki na basen, natomiast za zajęcie pierwszych miejsc organizatorzy Olimpiady wręczyli zwycięzcom puchary.

W kategorii 3-4 latków: 

I miejsce : 4-latki grupy integracyjnej,

II miejsce : grupa 5-godzinnej popołudniowej,

III miejsce : grupa 3-latków B,

IV miejsce : grupa 3-latków A

W kategorii 4-5 latków:

I miejsce : 5-latki A,

II miejsce : grupa 5-latki B,

III miejsce : grupa 4-latków A ,

IV miejsce : grupa 4-latków B.

W biegu indywidualnym zwycięzcami zostali :

Oliwia Kowalczuk, Wiktor Sarosiek oraz Marcin Soroko.

fotogaleria  

 

w Czwartek, 8 maja, gościliśmy w przedszkolu aktorów ze Studia Artystycznego "Magik" z Białegostoku. Aktorzy zaprezentowali naszym przedszkolakom spektakl teatralny pt. "Zaczarowana baśń o przyjaźni". Prosta fabuła przybliżyła dzieciom najważniejsze zasady, którymi każdy człowiek powinien kierować się w życiu. Główny bohater  przenosi się do zaczarowanego lasu i dzięki napotkanym tam postaciom odkrywa, jak ważną wżyciu wartością jest przyjaźń. Przedstawienie podobało się przedszkolakom. Artyści otrzymali gromkie brawa.

 

fotogaleria 

 

 

 

 

          7 maja           

„Przedszkolny Dzień Bez Samochodu”

W dniu dzisiejszym odbyła się akcja „Przedszkolny Dzień Bez Samochodu”. Wzięło w niej udział 130 dzieci. Dzieci te przyszły do przedszkola pieszo lub przyjechały rowerem, za co zostały nagrodzone  odznaką „Jestem przyjacielem przyrody”.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pozytywnie ustosunkowali się do naszej prośby biorąc udział w akcji, tym samym przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego oraz podwyższenia świadomości ekologicznej dzieci.

Koordynator akcji

Teresa Frydrych

fotogaleria 

Mamy nowe zabawki!

W dniu 30.04.2014r. wszystkie grupy otrzymały atrakcyjne zabawki : układanki, gry edukacyjne, wózki, samochody, akcesoria kuchenne oraz mebelki. Mamy nadzieję, że wyżej wymienione zabawki sprawią naszym maluchom dużo radości.

Każda grupa zakupiła zabawki na kwotę 322zł.

z pieniążków zebranych podczas Kiermaszu Wiosennego.

Dziękujemy wszystkim sponsorom!

fotogaleria 

Dzień Flagi Narodowej Polskiej

                W procesie wychowawczo-dydaktycznym ważne miejsce zajmuje kształcenie u dzieci poczucia przynależności narodowej.

                W naszej placówce 29 kwietnia 2014r. odbyła się uroczysta akademia „Nasze barwy narodowe”. W trakcie programu na tle prezentacji multimedialnej dzieci z grupy integracyjnej i 5 Latków przedstawiły wiersze i piosenki o Polsce oraz opowiedziały o symbolach narodowych.

                Uroczystość zakończyła się na Placu Zwycięstwa. Z wykonanych przez grupy flag polski powstała jedna 43 metrowa flaga narodowa. Została ona zmierzona przez przedstawicieli władz Urzędu Gminy: przewodniczącego Rady Miasta – pana Wojciecha Hołdyńskiego, jego zastępcy – pana Mariana Mioduszewskiego oraz przez panią kierownik Wydziału Oświaty – Irenę Wojnikiewicz.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości dziękuje:

Koordynator-

- Beata Rojek

fotogaleria

 

,,Owocowe nutki”

Owoce i warzywa to nie tylko witaminy ale i wspaniała zabawa, o czym mogły przekonać się nasze przedszkolaki 25 kwietnia. Tego dnia bowiem gościł  u nas aktor – Pan Andrzej Kozłowski, który na warsztatach pt. ,,Owocowe nutki” wytwarzał warzywne i owocowe instrumenty muzyczne. Dzieci podejmowały próbę gry chociażby na marchewkowych fletach. To była wyjątkowo brzmiąca orkiestra i udana zabawa.

fotogaleria  

 

 „Księżniczka na ziarnku grochu”

Dnia 25.04.2014r. dzieci z grup 4 i 5 latków obejrzały teatrzyk, na który zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 3 przez Panią Sylwię Kurpios - Sawicką (nauczycielkę nauczania początkowego), która przygotowała przedstawienie. Teatrzyk bardzo podobał się dzieciom, zwłaszcza  piękne kostiumy wszystkich aktorów.

Fotogaleria

„Bębinki”

14.04.2014r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 1 w Gołdapi dzieci miały okazję uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach. „Bębinki” – to multiinstrumentalne warsztaty umuzykalniające prowadzone przez muzyka i pedagoga – panią Aleksandrę Tobolską.

Przedszkolaki miały okazję poznać różne instrumenty etniczne pochodzące z całego świata: djembe, skrzyniowy cajon, gliniane udu, bongosy, darbuka, hapi drum, talking drum.

Było wspólne muzykowanie na dowolnie wybranym instrumencie. Dzieci z radością wyrażały swoją ekspresję , otwierały się, improwizowały, tańczyły w rytm granej przez siebie muzyki.

Świat żywej muzyki jest potrzebny w rozwoju dziecka. Muzyka uspokaja, działa terapeutycznie, otwiera dzieci i daje poczucie wolności. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły tego doświadczyć.

forogaleria  

 

 

”Profesor Pies”

14.04.2014r. do Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi zawitał „Profesor Pies” o imieniu Toro. Pani Katarzyna Tobolska – psycholog, przeprowadziła zajęcia autorskie – „Dogoedukację”. Uczyła dzieci właściwych form zachowań  wobec i w obecności psów.

Celem tych zajęć było zapobieganie pogryzieniom ludzi przez psy. Dzieci dowiedziały się jak zachować się w różnych sytuacjach w kontakcie z psem. Co robić, kiedy pies jest zdenerwowany, jak należy witać się z psem i jaką postawę przyjąć w trudnej sytuacji zagrożenia. Na koniec zajęć wszyscy pożegnali się z psem – Toro, który okazał nam wiele cierpliwości.

  fotogaleria

 

 

 

W poniedziałek, 14 kwietnia, ponownie zawitali do nas aktorzy Studia Artystycznego MAGIK z Białegostoku. Tym razem przedstawienie miało tytuł " W zaklętym teatrze"

Spektakl ukazał historię chłopca, który lubił chuliganić- wybijał szyby i niczym się nie przejmował. Czarownik który zamieszkiwał teatr, za brzydkie zachowanie chłopca chciał go zamienić w pacynkę. Mały urwis w porę zrozumiał  swoje złe postępowanie i szczęśliwie odmieniony wrócił do domu. Nauczka której doświadczył w zaczarowanym teatrze bardzo go zmieniła i postanowił już więcej nie dokuczać innym.

 

fotogaleria 

 

Kiermasz Wiosenny zakończony:)

W pierwszym dniu kiermaszu tj. 10.04 zebraliśmy kwotę 

1 709zł 44gr ,natomiast drugiego dnia tj. 11.04 udało nam się zebrać 813zł 51gr

Razem zebrano 2 522zł 95gr, co stanowi, że każda grupa otrzyma ok. 316,00zł.

Dziękujemy ! ! ! 

fotogaleria

 

 

 

7 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu

Światowy Dzień Zdrowia 

         Tego dnia dzieci i personel ubrali się w białą bluzeczkę, co było symbolem czystości i zdrowia. Grupa najmłodsza 3-latki „A” przygotowała przedstawienie pt. Czystość to zdrowie”. W czasie  uroczystości dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zdrowia. Nie zabrakło w tym dniu wspólnej gimnastyki, bo przecież sport to zdrowie. Zaprosiliśmy także pielęgniarkę, panią Joannę Wojciechowską i ratownika medycznego pana Rafała Ginel. W bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej trudnej pracy, która przynosi im wiele radości i satysfakcji z ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Nasi goście pokazali wybrane rekwizyty wykorzystywane w ich codziennej pracy: ciśniomierz, strzykawki, bandaże, stetoskop, urządzenie do pomiaru cukru we krwi.

         Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy gościom za przekazaną wiedzę i wspólnie spędzony czas drobnym upominkiem.

Dzień tak pełen wrażeń na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                     koordynator Anna Paszczyńska

fotogaleria

2 kwietnia obchodziliśmy

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Święto to jest obchodzone w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Napisane przez niego baśnie są znane na całym świecie. Jak powiedziała dziś Pani dyrektor Marzanna Wardziejewska – Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Z okazji święta dzieci z całego przedszkola przygotowały różne rzeczy związane z książką: zakładki, plakaty, spisały zasady korzystania z książek . Część artystyczną przygotowały 4latki ,,B” a wsparły ich 5 latki ,,A” i ,,B”. Pani Barbara Bester napisała wiersz pt.. ,,Książeczki-bajeczki”. Na parterze budynku zorganizowano bogaty kącik czytelniczy dla dzieci    i przez cały dzień można było oglądać książeczki i słuchać nagrane bajeczki.

Największą jednak atrakcją dzisiejszego święta byli zaproszeni goście, którzy czytali dzieciom ze swoich najbardziej lubianych  książek. Do lat dzieciństwa magicznie powrócili: Jacek Morzy – Burmistrz Gołdapi, Andrzej Ciołek- Starosta powiatu gołdapskiego, Marian Mioduszewski – kierownik Kompleksu Hala-basen, Irena Wojnikiewicz – kierownik Wydziału Oświaty, Mirosław Słapik – dyrektor Biblioteki Publicznej,  Ewa Winnicka – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,     Halina Karpińska – dyrektor Sanepidu i Adam Kozłowski – Przewodniczący Rady Rodziców. W popołudniowej grupie czytała Pani dyrektor  Marzanna Wardziejewska.

Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, ułatwia naukę. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Koordynatorem święta była Pani Elżbieta Seweryńska.

fotogaleria

 

 

27 marca to Święto Teatru 

W naszym przedszkolu obchodziliśmy go przeszło tydzień  od 21.03.2014 do 31.03.214. Każda z grup przygotowała teatrzyk i zapraszała gości do obejrzenia. Zapraszamy do niżej zamieszczonej fotogalerii oraz szczegółowego opisu z naszych obchodów z okazji tego święta.

Miedzynarodowy_Dzien_Teatru_.pdf     fotogaleria 

 

 

...Ta drabina - to schody do nieba, a ta miska nad schodami - to księżyc..."

27.03. to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji dzieci z grupy 5l A, wraz z kadrą przedszkola: B.Bester, K. Mioduszewską, K. Truchan, K. Rytelewską, G. Fiszer przedstawiły spektakl pt. " Podwórkowy Teatr" -który wyreżyserowała p. G. Fiszer.

Sztuka opowiadała o tym, jak ponure i smutne podwórko można zmienić w teatr. Były zatem humorystyczne wiersze, piosenki, tańce.Panie na równi z dziećmi odgrywały różne role i wszyscy odczuliśmy magię teatru.

fotogaleria  

 

 

 

POŻEGNANIE  ZIMY – POWITANIE WIOSNY

21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci w naszym przedszkolu czekają z wielką niecierpliwością.

Maluszki z grupy 3 latków "B" we współpracy  ze starszymi kolegami z grupy 4 "A" i 5 "B" przygotowały krótkie przedstawienie, tańce oraz wiersze o wiośnie, które obejrzały dzieci z naszego przedszkola.

       Jak co roku nasze przedszkolaki w wiosennym barwnym korowodzie  wyszły na ulice miasta, by  wyrazić swą radość z przyjścia nowej pory roku. Idąc ulicami miasta dzieci śpiewały piosenki  o wiośnie oraz szukały jej oznak w przyrodzie.   Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do przedszkola.

fotogaleria   

 

       W poniedziałek, 17 marca, nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatru z Białegostoku SMYK, z przedstawieniem pt. "Bajka o rybaku". Naprawdę ogromne szczęście miał tytułowy Rybak, że trafił do naszego przedszkola. Dzięki dobrym radom dzieci przestał być zachłanny, naprawił swój błąd i zrozumiał, że prawdziwe szczęście jest niematerialne. Miejmy nadzieję, że na długo zapamiętają tę lekcję Rybak i jego żona, a także nasi kochani Widzowie.

 

                                                fotogaleria  
 
 
 
 

 

 

Informujemy, iż w naszym Przedszkolu odbywać się będą  przedstawienia z okazji

ŚWIATOWEGO DNIA TEATRU  według niżej zamieszczonego harmonogramu

harmonogram.pdf  

 

        W czwartek, 06 marca, w naszym przedszkolu pojawił się Pinokio. Aktorzy Teatru Art-Re" z Krakowa wystawili sztukę teatralną na podstawie bajki włoskiego prozaika Carla Collodiego. Spektakl opowiadał o drewnianym pajacyku, którego marzeniem było zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznania świata okazały  się być bardziej kuszące. Pinokio zlekceważył przestrogi Świerszcza i uciekł z domu;  spotkał na swej drodze Kierownika cyrku, podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę. Ostatecznie Pinokio przekonał się, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, a miłość czyni cuda. 

fotogaleria 

 

 

       18 lutego, po raz kolejny  w naszym przedszkolu, przywitaliśmy aktorów ze Studia Artystycznego Akada z  Suwałk z teatrzykiem pt. " Planeta Samozdrowie i misja generała Osiłka"Przedstawienie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia i wartości odżywczych w spożywanych pokarmach dla naszego zdrowia i samopoczucia. Artyści pokazali dzieciom jakie skutki niesie ze sobą spożywanie dużej ilości słodyczy i zbyt długie siedzenie przed telewizorem.  Kabaretowa forma spektaklu oraz włączanie dzieci do aktywnej zabawy zapewniło wszytkim dużo zabawy. 

- widać na ząłaczonych zdjęciach 

Walentynki w przedszkolu

14.02.2014r.   https://przedszkolegoldap.edupage.org/files/misiek.gif

 

W dzień Świętego Walentego ,

Każdy życzy coś miłego :

Ciebie lubię i szanuję !

Kocham, Ściskam i całuję!

 

Dzieci chcą być dziś kochane

I przez wszystkich uwielbiane.

My w przedszkolu się kochamy

Więc serduszka otrzymamy !

Autor: Barbara Piszczek

14.02.2014r. –dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Dzień Świętego  Walentego”- patrona zakochanych. Pani Dyrektor powitała wszystkie dzieci oraz poinformowała o celu spotkania – w tym dniu ludzie wysyłają do ukochanych „walentynki”- czyli wierszyki , drobne upominki-jako dowód sympatii, miłości. 4latki B przygotowały wiersz pt. „Walentynki „i zabawę ze śpiewem „Mam serduszko”.

Wszystkie dzieci rozwiązywały zagadki : Kto kogo kocha?, Kto kogo lubi?, Kto obudził Królewnę Śnieżkę ? Kto jest ukochaną Shreka? Na zakończenie wszystkie wszystkie dzieci wymieniły się „Walentynkami” z przyjacielem a Pani Dyrektor wręczyła lizaki- czerwone serduszka.

koordynator :Elżbieta Seweryńska

fotogaleria

 

Gdzie leży Kraków? A gdzie Warszawa? Jaka jest najdłuższa rzeka w Polsce? My to już dobrze wiemy, a jeszcze więcej mieliśmy okazję się dowiedzieć

w środę 15 stycznia, oglądając teatrzyk pt. "Po Polsce podróże małe i duże" w wykonaniu studia artystycznego AKADA z Suwałk.

 Po naszym kraju oprowadzał nas smok Bazyli, który zapragnął odwiedzić swojego dziadka w Krakowie – Smoka Wawelskiego. Bazyli musiał przejść całą Polskę, opowiadając dzieciom o największych miastach i związanych z nimi legendach.

 

Już w przedszkolu dzieci wiedzą,

 Co to Wisła

 Co to Bałtyk.

 Że na Śląsku mamy węgiel,

 A znów góry

 To są Tatry.

 Taki polski elementarz,

 Raz zobaczysz

 I pamiętasz.

 

  

fotogaleria  

 

 

 

Życzymy Państwu radosnych świąt pełnych ciepła.

By w chwilach refleksji choć na chwilę zatrzymać się

i spostrzec to, czego nie widać w ciągłym biegu 

– proste radości.

 

Życzy Dyrektor- Marzanna Wardziejewska

wraz z Pracownikami

 

W czwartek, 19 grudnia, grupa pięciolatków B wraz z p. Mariolą Małachwiej zaprosiła wszystkich przedszkolaków na przedstawienie pt. " Choinka dla zwierząt". Dzieci wystąpiły w strojach przygotowanych przez swoich rodziców. Po skończonym spektaklu wspólnie z grupą pięciolatków A, pod kierunkiem p. Marceliny Kossakowskiej, dzieci zaśpiewały kolędy w języku angielskim oraz wyrecytowały wierszyk.  

Korzystając z okazji p,dyr. Marzanna Wardziejewska złożyła wszystkim dzieciom, oraz pracownikom przedszkola świąteczne życzenia.

zapraszamy do fotogalerii  

 

W  II dniu Kiermaszu Bożonarodzeniowego udało nam się zebrać kwotę 1012,68 zł co łącznie daje sumę 3048,18zł

Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne wsparcie , a także za  zaangażowanie Rodziców  i pomoc w  akcji :)

fotogaleria

Z inicjatywy rodziców już czwarty raz z kolei w naszym przedszkolu został zorganizowany dwudniowy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wszystkie ozdoby ,wypieki i inne gadżety dostępne podczas akcji były wynikiem ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania organizatorów,naszych przedszkolaków i nieocenionych pracowników przedszkola.

Jak każda tak wspaniała inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w wyniku czego w dniu dzisiejszym  akcji ze wszystkich datków udało nam się zebrać kwotę 2035,50 zł

 

W dniu jutrzejszym dalszy ciąg świątecznego kiermaszu, na który serdecznie zapraszamy.

 

fotogaleria

Dyrektor , pracownicy oraz dzieci zapraszają serdecznie rodziców, dziadków i wszystkich przyjaciół na kiermasz świąteczny, który odbędzie się na parterze Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi w dniach 12-13 grudniaw godzinach od 12.00-16.00 .

 

Zgromadzone środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego do Przedszkola.

Góra grosza

W dniach 25 listopada do 6 grudnia 2013r. nasze przedszkole brało udział w czternastej edycji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy na programy pomocy dla zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych i rodzinnych domów dziecka . Nauczycielki w ten sposób uświadamiają dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Zebrano 643zł 88gr. Najwięcej zebrała grupa 4latków „B” Pani Eli Seweryńskiej – 144zł 10 gr. Gratulujemy grupie, a wszystkim dziękujemy za udział.

Koordynator Alina Trzasko

 

9 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród dzieciom, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gołdap pt." Las i jego mieszkańcy". Dzieci z naszego przedszkola zdobyły wiele nagód oraz wyróżnień. Gratulujemy !

Zapraszamy do fotogalerii 

 

 

 Nie od dziś wiadomo wszystkim, że  w naszym przedszkolu są same grzeczne dzieci. Dlatego Mikołaj również w tym roku nas odwiedził, przynosząc nam mnóstwo prezentów. Mieliśmy okazję wspólnie pobawić się z tak wspaniałym gościem, tańczyliśmy, śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy wiersze. Niestety wizyta Mikołaja trwała krótko, ponieważ spieszył się do innych dzieci. Obiecał nam jednak, że przyjedzie do nas za rok, a  my, że grzecznie będziemy na niego czekali.

W rolę Mikołaja wcielił się przyjaciel przedszkola Pan Piotr Mościński, za co serdecznie dziękujemy .

Do zobaczenia Mikołaju za rok !

fotogaleria 

 

 

27 listopada odbył się kolejny XI Koncert charytatywny pt. "Bądźmy razem";  przygotowany przez SOSW  z Gołdapi. Jak co roku udaliśmy się do Domu Kultury, aby podziwiać występy w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Ośrodka, a także zaproszonych gości. Bawiliśmy się świetnie. Mieliśmy okazję pośpiewać, potańczyć oraz obejrzeć bajkę o Calineczce.

Zapraszamy do fotogalerii

 

 

 

 

 

 

 

Święto pluszowego misia obchodzimy  25 listopada. W tym dniu każde dziecko  przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Mimo coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, ponieważ ,, czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. W każdym domu na półce, w łóżeczku czy innym miejscu siedzi sobie miś. Czasem jest duży, a czasem malutki, bywa zużyty albo czyściutki. I dlatego jest kochany i przez wszystkich  uwielbiany. O nim śpiewały  i opowiadały dzieci z grupy 4-latki ,,A”, które były organizatorem po raz drugi ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA .

                                                                                                                                            Koordynator; Alina Trzasko

fotogaleria

 

W czwartek 21 listopada zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury na bajki w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z  Gołdapi.  Były to jednak bajki niezwykłe. Mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy teatrzyk cienia, a same bajki były troszeczkę poplątane; Pinokio, Śnieżka oraz Kopciuszek swoją treścią  odbiegały częściowo od znanych nam opowieści; jednak nam się bardzo podobało!

zapraszamy do fotogalerii 

 

18 listopada po raz kolejny powitaliśmy w naszym przedszkolu studio teatralne "Magik"z Białegostoku z przedstawieiem pt. "Jaś i cyrk liska Urwiska"

 

Tytułowy bohater Jaś nie szanował swoich kolegów, zachowywał się samolubnie podczas zabaw i niczym nie chciał się dzielić.

 

Przedstawienie miało interaktywny charakter- mali widzowie mogli brać czynny udział w bajeczce dzięki bohaterom, którzy zapraszali ochotników na scenę. Przedstawienie uświadomiło dzieciom, iż nie należy ufać obcym ludziom, że przyjaciół należy szanować, rodzicom być posłusznym a w życiu najważniejsza jest rodzina i przyjaźń. 

 

               zapraszamy do fotogalerii      

 

 

 

PRZEBIEG OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO

DNIA TOLERANCJI  w dniu 15.11.2013r.

  1. Przedstawienie celu spotkania
  2. Rozpoczęcie spotkania wspólną piosenką „Tęcza”
  3. Prezentacja przez poszczególne grupy przygotowanych „symboli tolerancji” poprzez pracę plastyczną, muzyczną, słowną, ruchową czy też teatralną.
  4. Zakończenie prezentacji wspólną piosenką

„Wszystkie dzieci nasze są” M. Jeżowskiej.

  1. Podziękowanie za udział i przygotowanie grup wychowawcom i dzieciom.
  2. Wręczenie dzieciom słodkiej niespodzianki.
  3. Umieszczenie prezentowanych prac na tablicach grupowych.

                                             

Organizator - Grupa integracyjna

 

„Razem lepiej, łatwiej, ciekawiej!”

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

  16.11.2013r.

 

Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji jest promowanie szacunku wobec różnorodności kulturowej, niepełnosprawności i akceptacja wszelkiej odmienności.

         W przedszkolnej edukacji uczymy się razem żyć, bawić się, cieszyć z każdej sytuacji, w której uczestniczą dzieci z inną karnacją ,dzieci zdrowe i niepełnosprawne, pracownicy przedszkola, rodzice, władze itp.

        Przebycie wspólnej drogi edukacyjnej upodabnia dzieci do siebie- wyposaża wszystkich w wartości ludzkie, warunkuje rozszerzenie pojęcia „my” na możliwie szerokie kręgi społeczne, państwowe i międzynarodowe.

        Jak pisał w wierszu ks. Jan Twardowski„gdyby wszyscy byli do siebie podobni i wszyscy mieli to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”.

        Zgodne współżycie między ludźmi bazuje nie tylko na tym, co łączy w ich podobieństwie, ale także łączy dzięki różnicom, dzięki temu każdy może coś odmiennego wnieść do życia społecznego.

        Nasza cała społeczność przedszkolna przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji- 15.11.2013r. Grupy zaprezentują przygotowane „symbole tolerancji”, będą też prezentowane wiersze, tańce, piosenki oraz inscenizacje.

                                              

                                                       Koordynator

                                               mgr Barbara Piszczek

                                               Grupa integracyjna

                                                                         fotogaleria           

Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Chilickiego właściciela firmy "Hortus" za piątkową niespodziankę dla naszych przedszkolaków.

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola pragną serdecznie podziękować firmom IGLOTEX-ŁUKASZ Sp. z o.o. oddział Ełk, Piekarni- Cukierni „ PSS Społem” w Gołdapi oraz firmie JUMAR Giżycko za miłą i  słodką niespodziankę z okazji Dnia Misia.

Serdeczn

Ogłoszenie

Zachęcamy wszystkich rodziców i nie tylko do oddania głosów na naszą pracę biorącą udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla przedszkoli. Jest to konkurs plastyczny przeznaczony dla przedszkoli, punktów i oddziałów przedszkolnych oraz zerówek z całej Polski. Hasłem tegorocznej edycji konkursu jest "Drugie życie śmieci".

Paca została wykonana przez Natalię Krętowską z grupy integracyjnej pod kierunkiem Pani Teresy Frydrych.

Głosy można oddać na stronie internetowej www.buliba.pl.

Głosy oddawać można od 28 listopada 2013 r. od godziny 12.00

do godziny 23.59 dnia 3 grudnia 2013r.

 

praca Natalii  

 

8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się po raz pierwszy uroczystość z okazji Dnia Niepodległości. Dzieci z grupy 5 latków B przedstawiły program słowno- muzyczny dla kolegów i koleżanek z młodszych grup oraz dla dzieci zaproszonych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gołdapi . Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym., następnie w wierszach i pieśniach patriotycznych dzieci przedstawiły czas niewoli oraz drogę do wolności. Nie zabrakło w programie wiersza Władysława Bełzy ”Katechizm małego Polaka” . dzieci 5-letnie z grupy tanecznej prowadzonej przez Panią Dorotę Sławińską zatańczyły krakowiaka. Całość uroczystości dopełniły odświętne stroje dzieci i biało czerwone kotyliony na piersi każdego dziecka.

 

koordynator mgr Alicja Oszkinis

 

fotogaleria   

 

 

Dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi w imieniu w całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Gołdap oraz Pani Agnieszce Iber za pomoc w organizacji konkursu plastycznego pt. ”Kasztanowe ludziki i inne cuda” oraz za ufundowane na ten cel nagrody.

 

 

     22.X.  - Pasowanie na przedszkolaka

Dnia 22 października br w  Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka  dzieci z grupy 3 latków A i B oraz nowoprzyjętych dzieci z pozostałych grup.  Z tej okazji 4 latki B przygotowały program artystyczny. Widzowie  oklaskiwali występy dzieci, między innymi piosenkę w wykonaniu najmłodszych „Podajmy sobie ręce” oraz „ Miś w przedszkolu”. Po występach odbyło się uroczyste ślubowanie na dzielnego przedszkolaka. Oficjalną część zakończono pasowaniem „Czarodziejskim ołówkiem” na przedszkolaka. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Marzanna Wardziejewska . Wszystkie dzieci biorące udział w uroczystości otrzymały pamiątkowe znaczki „ Jestem przedszkolakiem”.

 

                                                           Marta Zajkowska

 

Informujemy ,że dnia 21.10.2013r.( poniedziałek ) o godzinie 9.00

w przedszkolu będą wykonywane zdjęcia dzieciom ze wszystkich grup.

Sesja zdjęciowa nosi nazwę " Historia ".

Seria zdjęć w strojach z XVII wieku. Składa się z portretu 15x21cm w drewnianej

ramce i dwóch zdjęć 10x15. Koszt całego zestawu wynosi 29zł.

Zakup wykonanych zdjęć jest dobrowolny.

 

 

Przedszkole ogłasza konkurs pod hasłem

 

„KASZTANOWE LUDZIKI I INNE CUDA”.

 

Zachęcamy do wykonania wspólnie z dzieckiem ludzików

i kompozycji z materiału przyrodniczego
(kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina itp.).

Prace prosimy dostarczyć do 15.10.2013r. (wtorek).

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 16.10.2013r. (środa).

 

Kasztanowe ludziki i inne cuda”- jesienny konkurs w naszym przedszkolu

 

 

Ekologia zajmuje ważne miejsce w edukacji przedszkolaka. Jednym z jej celów jest stwarzanie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywanie obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku. Osiągnięciu tych celów sprzyjają spacery i wycieczki. Jesienią przedszkolaki z naszego przedszkola wyruszają do lasu i parku, aby obserwować zachowanie zwierząt i zachwycać się pięknem i bogactwem jesiennej przyrody. Zebrane przy okazji tych wypraw „skarby jesieni”zawsze inspirują dzieci do ciekawych zabaw twórczych. Nasze przedszkole, wykorzystując ten moment, zorganizowało więc konkurs plastyczny pod hasłem „Kasztanowe ludziki i inne cuda”- zapraszając do udziału w nim dzieci, rodziców i personel przedszkola. Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Gołdap, które zawsze chętnie uczestniczyło w edukacji ekologicznej przedszkolaków organizując im ciekawe „lekcje przyrody”.

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Dzieci wraz z rodzicami przyniosły do przedszkola bardzo dużo prac (ponad 90). Komisja konkursu stanęła przed wielkim wyzwaniem, gdyż wszystkie prace (począwszy od pojedyńczych postaci, ludzików- aż po duże scenki tematyczne) były oryginalne, niepowtarzalne. Ostatecznie, po długiej dyskusji, członkowie komisji nagrodzili, bez przyznawania miejsc, aż 35 prac (w tym 3 prace wykonane przez personel przedszkola) a pozostałe prace wyróżnili. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w przedszkolu, w dniu 18.10.2013r. Rodzice i dzieci nadal podziwiają piękne prace wystawione w holu przedszkola Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do naszej jesiennej mini- galerii.

 

Nagrody dla laureatów konkursu zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Gołdap, Kompleks Sportowo- Rekreacyjny w Gołdapi oraz Panią Magdalenę Mor i Panią Karolinę Frydych – mamy naszych przedszkolaków , a także przez pracowników przedszkola tj. Panią Krystynę Ejsmont oraz Alicję Oszkinis.

 

Koordynator konkursu: Cecylia Grabowska

 

fotogaleria  

 

 

Wyniki konkursu plastycznego

„ Kasztanowe Ludziki i inne cuda”

 

Prace nagrodzone – kategoria 3-4 latki:

 

1. Płach Oliwia z mamą

2. Wądołowski Dominik z tatą

3. Krynicki Nicolas z mamą

4.Przekop Amelia z mama

5.Przekop Oliwia z mamą

6.Krzyżanowska Julia z rodzicami

7.Wojtas Ida z mamą

8.Jurewicz Adrian z rodzicami

9.Jagiełko Antonina z rodziną

10.Żbikowski Oliwier z rodziną

11.Ejsmont Oliwier z mamą

12.Dusińska Wiktoria z mamą

13. Wereszczyńska Hanna z rodziną

14. Kisielewski Antoni z rodzicami

15. Zawistowska Noemi z rodzicami

16. Kalinowski Igor z rodzicami

17. Kwiatkowska Zuzanna z rodziną

18.Frydrych Zuzanna z rodziną

19.Popławska Julia z rodzicami

20. Brodowski Filip z mamą

21.Hasiec Maja z rodziną

22.Jejer Paweł z mamą

23.Kamiński Marcel z rodziną

24.Trzaska Aleksandra z rodziną

25.Cwinarowicz Oskar z rodzicami

 

Prace nagrodzone – kategoria 5 latki

 

1.Kruklińska Katarzyna z mamą i ciocią

2.Stepanik Zofia z mamą

3.Keller Julia z rodziną

4.Puchalska Roksana z rodzicami

5.Kozłowski Oskar z rodzicami

6.Glińska Paulina z mamą

7.Hryniewicz Mateusz z mamą

 

 

Prace wyróżnione 

   Magdalena Dąbrowska z rodzicami

       Anna Dyczewska z siostrą i Panią Agatą

       Oskar Matyszczyk z tatą

       Karol Szymczak z tata

       Wiktor Kowalczuk z tatą

       Patryk Pietruszewski z mamą i babcia

       Gabrysia Brodowska z mamą

       Emilia Jabłońska z rodzicami

       Agata Roczeń z rodzicami

Marcin Soroko z rodzicami

Alicja Jewdokimow z mamą

Marta Piniaga z rodzicami

Maja Mejsak z rodzicami

Wojciech Kiszkorno z rodzicami

Miłosz Święcki z rodzicami

Hanna Twardowska z rodzicami

Szymon Podciborski z rodzicami

Szczepański Kuba z mamą

Amelia Górska z rodzicami

Mateusz Repow z rodzicami

Wiktoria Urbanowicz z mamą

Wiktor Leszczyński z rodzicami

Lena Murawska z rodzicami

Wiktor Dajer z mamą

Julia Milewska z rodzicami

Olgierd Lęgas z tatą

Jakub Kowalewski z rodzicami

Milena Buczyńska z mamą

Michał Mor z rodziną

Gabryś Janulewicz z mamą

Jakub Zarzycki z tatą

Julian Kowalczuk z mamą

Zuzanna Bolewska z mamą

Alicja Jankowska z mamą

Piotr Zaborowski z rodzicami

Oliwia Czaplak z rodzicami

Andżelika Komarowska z rodzicami

Aleksandra Wińska z rodzicami

Juliusz Mackiewicz z rodzicami

Zuzanna Skomorowska z rodzicami

Katarzyna Minksztyn z mamą

Igor Wdowiak z rodzicami

Julia Ornowska z rodzicami

Kaludia Siwek z rodzicami

Dorian Pietrzak z mamą

Natalia Krętowska z mamą

Radosław Tylenda z mamą

Daria Ratasiewicz z mamą

Maja Ćwikowska z mamą

Bartłomiej Walicki z siostrą

Wiktoria Sokół

Maciej Grudziński z rodzicami

Julia Grzymkowska z rodzicami

Adam Komarowski z rodzicami

Wiktor Kowalewski z rodzicami

Wiktoria Połówka z rodzicami

Wiktoria Rogacka z rodzicami

Łukasz Wróbel z rodzicami

Wiktor Sarosiek z rodzicami

nagrodzono również prace presonelu przedszkola wykonane przez:

Panią Krystynę Ejsmont

Panią Teresę Lipko

Panią Stanisławę Juchniewicz

 

 

 

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w dniu 18.10.2013r.o godzinie 10.00.
Co wam daje przedszkole? Kto wam przygotowuje takie pyszne posiłki w

przedszkolu? Czym zajmuje się nauczyciel i Pani Dyrektor? Na te i wiele 

innych pytań odpowiedzi szukały trzy małe reporterki z czasopisma "Wesołe

przedszkole'.- Nikola, Kasia oraz Emilka.  Przedszkolaki na wszystkie pytania

odpowiadały wierszem albo piosenką.

Przedstawienie zostało przygotowane dla naszych obecnych oraz byłych

 pracowników, z okazji ich święta - Dnia Edukacji Narodowej przez grupę 5

 latków A oraz dzieci z koła tanecznego. Jeszcze raz skaładamy wszystkim

 serdeczne  życzenia!

                                      koordynatorzy; Barbara Bester, Grażyna Fiszer.

                                               fotogaleria 

 

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października  w dzień ich patrona - św. Franciszka z Asyżu. Dzień  ten rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do   10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom  o prawach zwierząt, przede wszystkim do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Tego dnia  przedszkolaki z Samorządowego  Przedszkola nr 1 w Gołdapi  również obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Była to świetna szansa na zwrócenie uwagi dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie im jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką, szacunkiem i nie wyrządzać im krzywdy. Do naszego przedszkola została zaproszona pani leśnik Marzanna Konieczny, która przedstawiła dzieciom prezentację o zwierzętach oraz przeprowadziła krótką pogadankę . Pan leśniczy zaprezentował dzieciom odgłosy jelenia, byka przy pomocy tuby myśliwskiej.

Każda grupa  wykonała  wybrane zwierzątko wykorzystując pudełka, kartony, butelki plastikowe, papier itp. Zwierzęta te zostały zaprezentowane przez grupy poprzez rymowankę, wiersz lub piosenkę na temat swojego zwierzęcia.

Przedszkolaki z łatwością rozwiązywały zagadki o zwierzętach oraz  wysłuchały  piosenki  o tematyce związanej ze zwierzętami, którą przygotowały maluszki z grupy 3 latków B. Mamy nadzieję, że ten dzień wszyscy na długo zapamiętają i będą  go miło wspominać.

 

koordynator

mgr Marta  Zajkowska

 

3 października dzieci z naszego przedszkola obejrzały spektakl teatralny pt. „Kto jest najpiękniejszy?” w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk.
 
Teatrzyk pełen humoru i zabawnych sytuacji przedstawił historię zwierzątek: leniwego motyla Maurycję, pszczółki, konika polnego, pająka, mrówki i motylka.
Dzieci podczas przedstawienia dowiedziały się, że nie liczy się piękny i atrakcyjny wygląd, lecz przede wszystkim dobre serce i chęć pomagania innym w potrzebie.
 
 
fotogaleria
 

Zaplanowaną na 20 .09.2013r akcję : ,, Sprzątanie swiata" z powodu deszczu przenieśliśmy na dzień dzisiejszy, czyli 23.09.2013r. Wykorzystując świecące Słoneczko, zaopatrzeni w worki i rękawiczki z zapałem przystąpiliśmy do sprzątania obszaru przylegającego do przedszkola. Jak się okazało było co zbierać, wróciliśmy z napełnionymi workami.

                                                                 Koordynator Mariola Małachwiej

 

                                           Fotogaleria

 

Czujemy się bezpiecznie

19 września nasze przedszkole odwiedziła Pani aspirant Marta Andruczyk.

Co roku p. Marta odwiedza naszą placowkę i przypomina dzieciom o zasadach zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię; porusza temat przewożenia dzieci w fotelikach i zapinania pasów bezpieczenstwa. Pani aspirant przypomniała także dzieciom numery telefonów alarmowych.

Dziękujemy p. Marcie za krótką i pouczajacą prelekcję.

fotogaleria 

 

 

16 września spektaklem pt. "Czerwony kapturek" rozpczęliśmy kolejną przygodę z teatrem.

Aktorzy przybliżyli dzieciom postać łatwowiernego Kapturka, który zdradził przebiegłemu wilkowi drogę do domku babci. Okazało się jednak, że sprytnego wilka da się łatwo przechytrzyć. 

Przedstawienie miało interaktywny charakter, do współtworzenia akcji zaangażowane zostały dzieci.

fotogaleria

ZAPRASZMY SERDECZNIE WSZYSTKICH RODZICÓW NA ZEBRANIA GRUPOWE,KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ WEDŁUG ZAŁĄCZONEGO HARMONOGRAMU. PROSIMY O 100% OBECNOŚĆ ORAZ ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ O PRZYBYCIE BEZ DZIECI.

23.09  Poniedziałek Zebranie Rodziców grupy 5A  (16:30)

25.09 Środa  Zebranie Rodziców  grupy 5B (16.30)

30.09 Poniedziałek  Zebranie Rodziców grupy 3 A ( 16.30)

2.10   Środa Zebranie Rodziców grupy 3 B ( 16.30)

3.10   Czwartek Zebranie Rodziców grupy integracyjnej (16.30)

7.10   Poniedziałek Zebranie Rodziców grupy 4 A (16.30)

9.10   Środa Zebranie Rodziców grupy 4B ( 16.30)

28.10 Poniedziałek Zebranie Rodziców grupy 5h rannej (16.00)

28.10 Poniedziałek Zebranie Rodziców grupy 5h popołudniowej  (17.00)